fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Armáda v Mjanmarsku obvinila povstalcov z porušenia prímeria

Pixabay

Rangún 28. decembra (TASR) – Mjanmarská armáda v piatok obvinila povstalcov z útoku, pri ktorom zahynuli niekoľkí jej vojaci, informovala agentúra AFP. Je to prvý nahlásený útok od minulotýždňového bezprecedentného prímeria, ktoré vyhlásila armáda v rámci bojov s povstaleckými skupinami etnických menšín na severe a východe krajiny. 

Mjanmarská armáda oznámila, že na jej vojakov vo štvrtok zaútočili vzbúrenci z takzvanej Armády Šanského štátu (SSA-S/RCSS). Niekoľko vojakov bolo pri útoku zabitých a ďalších museli ošetriť vo vojenskej nemocnici.
Veliteľstvo armády zdôraznilo, že vyhlásené prímerie bude aj naďalej striktne dodržiavať, na útoky SSA však mieni adekvátne reagovať v súlade s platnými zákonmi.

Armáda minulý týždeň oznámila, že na štyri mesiace zastaví všetky pohyby vojsk v problematických oblastiach – v Kačjinskom a Šanskom štáte.
Pozastavenie občianskej vojny trvajúcej niekoľko desaťročí môže byť cestou, ako ozbrojené skupiny prinútiť zapojiť sa do mierového procesu, píše AFP.

Mierový proces je jednou z priorít mjanmarskej líderky Aun Schan Su Ťij, ktorá sa ujala vlády po voľbách v roku 2015. Su Ťij sa však zatiaľ nepodarilo dostať pod kontrolu bezpečnostnú politiku krajiny, pretože kľúčové posty vo vláde stále zastávajú príslušníci armády.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info