fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Irackí poslanci po Trumpovej návšteve požadujú odchod amerických vojsk

Pixabay

Bagdad 27. decembra (TASR) – Irackí poslanci požadujú stiahnutie amerických vojakov z územia Iraku. S požiadavkou prišli po stredajšej neočakávanej návšteve prezidenta USA Donalda Trumpa v tejto blízkovýchodnej krajine, informovala vo štvrtok agentúra AP. 

Irackí zákonodarcovia z oboch hlavných politických táborov chcú presadiť, aby o odchode amerických vojsk rozhodol parlament v Bagdade.
V Iraku stále pôsobí približne 5000 príslušníkov armády USA v rámci medzinárodnej koalície bojujúcej proti džihádistom z tzv. Islamského štátu (IS).

Otázka americkej vojenskej prítomnosti v Iraku je citlivou otázkou od májových parlamentných volieb, v ktorých zvíťazil populistický duchovný Muktadá Sadr. Medzi jeho deklarované priority patrí obmedzenie amerického a iránskeho vplyvu v Iraku.

Trump spolu s manželkou Melaniou v stredu – po prvý raz od svojho nástupu do funkcie – navštívil amerických vojakov v Iraku. V krajine strávil zhruba tri hodiny, pričom sa nestretol s ani jedným irackým predstaviteľom.
Podľa irackých poslancov bola Trumpova návšteva prejavom arogancie a narušila suverenitu krajiny.

Do Iraku sa Trump vydal krátko po tom, ako ohlásil odsun amerických jednotiek zo susednej Sýrie. O stiahnutí zvyšných vojsk USA z Iraku však Trump neuvažuje, ako potvrdil v stredajšom príhovore k vojakom na leteckej základni al-Asad západne od Bagdadu.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info