fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER

J. Kákoš: Aj ľudia bez domova dávajú darčeky, sú rovnakí ako my ostatní

Bratislava 25. decembra (TASR) – Počas Vianoc v Nocľahárni svätého Vincenta de Paul klesá počet klientov, mnohí odchádzajú na sviatky za rodinou alebo priateľmi. Pre tých, ktorí ostanú, pripravujú program dobrovoľníci. Ako zdôrazňuje riaditeľ Depaul Slovensko Jozef Kákoš, ľudia bez domova sú rovnakí ako ostatní. „Niektorí sa na sviatky Vianoc tešia a niektorí zostávajú smutní, lebo im chýba rodina, blízki alebo zvyky, ktoré mali doma,“ hovorí.

V zariadeniach, ktoré organizácia prevádzkuje, sviatky prebiehajú každý rok približne rovnako. „Ešte pred sviatkami prichádzajú do zariadení koledníci, čo býva často spojené aj s donesením vianočného stromčeka. Na Štedrý deň majú klienti slávnostnú večeru, prestretý stôl, pri ktorom sedia a personál a dobrovoľníci ich obsluhujú počas večere,“ opisuje.

K Vianociam patria aj darčeky. „Malé balíčky vieme vďaka darcom rozdať všetkým našim klientom – tak v zariadeniach, ako aj v teréne,“ hovorí Kákoš a vysvetľuje, že ľudia bez domova nie sú výnimkou a chcú obdarovať svojich blízkych. Dávajú darčeky, no iba v miere, ktorú im ich ekonomická situácia dovolí.
Po štedrovečernej večeri nasleduje „polnočná omša“, ktorá síce nie je presne o polnoci, ale zato priamo v nocľahárni. Nasledujúce dva dni, keď sú obchody zatvorené, je potom Nocľaháreň svätého Vincenta de Paul otvorená celodenne. „Aby sa ľudia bez domova nemuseli túlať po prázdnom meste. Zároveň im poskytujeme aj celodennú stravu,“ konštatuje Kákoš. Rovnako to bude aj 1. januára.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info