fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Nemecko: Záujem verejnosti o nahliadnutie do spisov Stasi je stále vysoký

ADN-ZB Uhlemann 16.1.90 Berlin: Stürmung AfNS-Zentrale- Auf einer Demonstration vor dem Gebäude des ehemaligen AfNS in der Normannen- und Ruschestraße, zu der das Neue Forum aufgerufen hatte, forderten Tausende die vollständige Auflösung des Amtes und alles dafür zu tun, daß ein solcher Bespitzelungsapparat als Machtinstrument einer Partei nie wieder entsteht.

Berlín 23. decembra (TASR) – Desaťtisíce Nemcov využili v tomto roku, takmer tri desaťročia po páde Berlínskeho múru, prístup k svojim osobným spisom, ktoré v bývalej Nemeckej demokratickej republike (NDR) viedla obávaná tajná polícia Stasi. Informovala o tom v nedeľu tlačová agentúra DPA.

Počas prvých 11 mesiacov roku 2018 podali obyvatelia zhruba 43.000 žiadostí, uviedol Roland Jahn, ktorý je riaditeľom Spolkového komisariátu pre dokumenty Stasi (BStU). V predošlom roku tento úrad zaznamenal 49.000 žiadostí.

Záujem verejnosti o dané služby je väčší, než aký sa pri zrode BStU v októbri 1990 predpokladal. Odvtedy si dokumenty o svojej osobe vyžiadalo približne 3,2 milióna ľudí. Dokumenty sú dostupné pre každého, kto chce nahliadnuť do svojich vlastných spisov a prípadne sa dopátrať, kto naňho donášal.

V čase pádu Berlínskeho múru v novembri 1989 mala Stasi (Ministerium für Staatssicherheit – Ministerstvo pre štátnu bezpečnosť) v archíve spisy týkajúce sa šiestich miliónov ľudí. Tieto dokumenty zaberali v sídle Stasi v bývalom Východnom Berlíne a ďalších centrách tajnej polície kilometre úložného priestoru.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info