Ak si vážite našu prácu, môžete nás podporiť dobrovoľným finančným príspevkom.
IBAN
SK9102000000004373736457
Düsseldorf 6. augusta (TASR) — Policajti zatkli vo štvrtok nadránom v mestách Höxter a Bottrop v nemeckej spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko dvoch irackých občanov podozrivých z členstva v teroristickej organizácii Islamský štát, ktorá je zodpovedná za rozsiahle násilnosti a porušovanie ľudských práv. Oboch podozrivých policajti pri zásahu prekvapili a zatkli bez odporu, informuje TASR na základe správ agentúry DPA a denníka Bild.
Podľa generálnej prokuratúry v Düsseldorfe a krajinského kriminálneho úradu (LKA) v Severnom Porýní-Vestfálsku sú Iračania vo veku 29 a 46 rokov podozriví, že minimálne od polovice roka 2015 do konca roka 2016 pôsobili v Iraku v radoch IS a zúčastňovali sa na bojových operáciách, pri ktorých došlo aj k úmrtiam. Denník Neue Westfälische uviedol, že v prípade 29-ročnej osoby ide o ženu.
Vyšetrovanie sa začalo v marci po tom, ako Spolkový kriminálny úrad (BKA) identifikoval ich mená v tzv. battlefield evidence – súbore dát, materiálov alebo informácií získaných v konfliktných zónach armádou a spravodajskými službami. Obsahujú napríklad údaje o výplatách bojovníkom či ich zaradenie v bojových jednotkách.
Bezpečnostné orgány používajú tieto informácie ako dôkazy pri vyšetrovaniach a súdnych procesoch týkajúcich sa terorizmu a vojnových zločinov. Hovorkyňa prokuratúry v Düsseldorfe potvrdila, že na obe osoby boli vydané zatykače. Polícia zároveň prehľadala ich byty a zaistila mobilné telefóny a počítače. Analýza dát má ukázať, či podozriví plánovali aktivity na území Nemecka; doteraz však tomu nič nenasvedčuje.

pred 47 min

pred 1 hod

pred 4 hod

Tajomná smrť?



Štát zvýšil podporu elitným slovenským športovcom. Viac dostanú Beňuš, Zapletalová, Vlhová aj ďalší pred OH 2028.
Skutočná bomba, ktorá 6. augusta 1945 padla na Hirošimu.

Vírus môže napadnúť nervový systém.
Najnovšie články z partnerského portálu somzdediny.sk








Už nestačí hodiť rukou, že je blázon...
Hlas ľudu Hlavného denníka
Jeho slová o opozícii vyvolali rozruch
Už aj bývalému vrchnému veliteľovi Ukrajiny a veľvyslancovi Ukrajiny vo Veľkej Británii je jasné, že Ukrajina do NATO nevstúpi.
Progresívci živili okrem Korčoka aj ľudí z jeho prezidentského štábu. Za rok 2025 to stranu stálo 180-tisíc eur.
Novinárske sliepočky a ich mužskí kolegovia sa niekedy darmo snažia hlúpymi otázkami dostať Kaliho do úzkych.
Hlavný denník pred necelým mesiacom priniesol článok o agresívnom správaní cigánskej omladiny pri požiari strniska v Moldave nad Bodvou.
"Matovič má hrošiu kožu. Myslí si, že mu všetko prejde. Stačí vždy len vytiahnuť žolíka - Fica, Smer, boj proti mafii. A je odpustené! Je načase, aby zaslepení…

Komentáre
31. 10. 2025