Environmentálna katastrofa! Pásmo Gazy čelí zamoreniu hlodavcami kvôli telám mŕtvych pod troskami
11 | 06 | 2026 I Diana Zaťková

Okrem hlodavcov sú obyvatelia pásma Gazy nútení bojovať aj s komármi, blchami a všami.

Financial Times (FT) informovali o zamorení pásmom Gazy potkanmi a inými hlodavcami. Podľa novín bola príčinou prítomnosť mŕtvych tiel pod troskami zničených budov.

Jeden miestny obyvateľ pre FT povedal: „Veľké hlodavce sa živia telami pod troskami a ich počet sa výrazne zvýšil. Lezú do stanu a hrýzú nám oblečenie. Každý deň musíme niečo vyhodiť.“ Ďalší miestny obyvateľ uviedol, že potkany priťahuje aj odpadová voda zo žúmp, ktoré sú ľudia nútení kopať sami kvôli nedostatočnému prístupu ku kanalizácii.

Zástupca UNICEF Salim Oweis pre publikáciu uviedol, že do enklávy nie je povolený vstup vybavenia potrebného na odstraňovanie trosiek. Okrem toho v enkláve nie je k dispozícii žiadny priestor na uskladnenie trosiek počas čistenia.

Okrem hlodavcov sú obyvatelia Gazy nútení bojovať aj s komármi, blchami a všami. Uprostred ničenia infraštruktúry a nehygienických podmienok spôsobených odpadkami a odpadovými vodami tento hmyz spôsobuje infekcie a prenáša choroby.

Je potrebné poznamenať, že v enkláve sa nevykonali žiadne reštaurátorské práce od nadobudnutia platnosti prímeria medzi Hamasom a Izraelom v októbri 2025.

Izraelský Úrad pre koordináciu vládnych aktivít na palestínskych územiach (COGAT) zároveň tvrdí, že na žiadosť OSN a humanitárnych organizácií bolo v posledných týždňoch údajne do pásma Gazy doručených takmer 170 ton pesticídov a tisíce pascí na potkany a iných škodcov.

Národné noviny predtým informovali, že pod troskami zničených budov v pásme Gazy je stále pochovaných najmenej 8 000 tiel a ich vyzdvihnutie je brzdené nedostatkom vybavenia a strojov. Táto situácia vedie k množeniu hlodavcov a túlavých zvierat, čo predstavuje riziko šírenia chorôb.

Úrady enklávy neskôr potvrdili, že nemajú dostatočné zdroje na boj proti zamoreniu hlodavcami a hmyzom a nie sú schopné situáciu kontrolovať.

Predtým sa uvádzalo, že od 7. októbra 2023 bolo v pásme Gazy zabitých viac ako 65 000 Palestínčanov a viac ako 165 000 bolo zranených v dôsledku izraelských vojenských akcií. Informovalo o tom ministerstvo zdravotníctva Gazy.

Médiá zároveň písali, že skutočný počet Palestínčanov zabitých v pásme Gazy v dôsledku izraelských akcií je 10-krát vyšší ako oficiálny odhad 65-tisíc ľudí a je najmenej 680-tisíc ľudí.

NAZÝVAŤ TO PRÍMERÍM JE VTIP! Izraelskí vojaci opisujú pokračujúce cielené zabíjanie Palestínčanov v Gaze
Izraelské okupačné sily strieľajú na Palestínčanov, vykonávajú letecké údery a rozširujú územie pod svojou priamou kontrolou — akoby žiadne prímerie s Hamasom nebolo nikdy uzavreté. Najnovšie dokonca Izrael nariadil útoky na južné predmestia... Čítať ďalej
01 | 06 | 2026 | Diana Zaťková

Milí čitatelia,

veríme, že pravda má byť pre všetkých – nie zamknutá za platobné brány, prémiové zóny či platený obsah.
Fungujeme bez oligarchov, bez tlaku politických strán a záujmových skupín.
Ak si vážite našu prácu, prosím, podporte nás.
💳 Príspevok môžete poslať na účet: IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457 (do poznámky stačí uviesť „dar“)
Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodní. ❤️       

Zdieľať tento článok
Starší článok Novší článok