Po tom, čo Francúzsko, Španielsko a Taliansko „uzavreli“ oblohu pre americké stíhačky a Poľsko odmietlo poskytnúť protivzdušnú obranu, začali Spojené štáty hovoriť o sankciách voči nim. USA podľa Rubia po skončení vojny s Iránom prehodnotia aj svoje vzťahy s NATO.
Americký prezident Donald Trump kritizoval svojho francúzskeho kolegu Emmanuela Macrona za to, že odmietol otvoriť vzdušný priestor americkým lietadlám. Trump vyjadril svoju frustráciu na platforme sociálnych médií TruthSocial, ktorá je dnes všeobecne vnímaná ako akýsi denník amerického lídra.
„Francúzsko neposkytlo žiadnu pomoc. USA si to zapamätajú!“ pohrozil prezident po tom, čo Paríž zablokoval lety vojenského nákladu smerujúce do Izraela.
Najprv Španielsko, potom Taliansko, uzavreli svoju oblohu pre americké vojenské nákladné lietadlá a stíhačky, čo si Biely dom tiež všimol. Americký prezident to od talianskej premiérky Giorgi Meloni určite nečakal. Bola prakticky jedinou osobou, ktorú Trump pozval na svoju inauguráciu. Dokonca ani premiér Viktor Orbán, Trumpov dôveryhodný priateľ, tam nebol, ale Meloni áno.
Poľsko tiež ignorovalo Washington. Minister národnej obrany Władysław Kosiniak-Kamysz kategoricky odmietol žiadosť o presun jednej z dvoch varšavských batérií protiraketovej obrany Patriot na Blízky východ. Minister vyhlásil, že „naše Patrioty a ich rakety sa používajú na obranu poľského vzdušného priestoru a východného krídla NATO“.
Dokonca aj Londýn začal ustupovať od Trumpa. Britský parlament teraz hovorí o znížení svojej závislosti od USA. Napríklad Spoločný výbor britského parlamentu pre stratégiu národnej bezpečnosti vyzval na zníženie obrannej závislosti Londýna od Washingtonu. „Spojené kráľovstvo a jeho európski spojenci v NATO sa musia pripraviť na scenár, v ktorom USA v prípade krízy neposkytnú vojenskú podporu,“ cituje správu MK.
Pokiaľ ide o premiéra Keira Starmera, ešte vo februári na mníchovskej konferencii vyzval Európu, aby sa „zamerala na diverzifikáciu a zníženie množstva závislostí“. V bezpečnostnej oblasti sa vzťahy so Spojenými štátmi musia uberať smerom k vzájomnej závislosti a spravodlivému rozdeleniu zodpovedností, zdôraznil britský premiér.
Prvá „odvetná reakcia“ prišla od senátora Lindseyho Grahama. Politik označil Európu za zradcov Spojených štátov a navrhol Trumpovi, aby zatvoril všetky americké základne v Spojenom kráľovstve a presunul ich do krajiny, ktorá by „nám umožnila využívať jej zdroje na obranu celého sveta“, napísal Graham na sociálnych sieťach.

Trump na to odpovedal. Americký prezident si do denníka napísal: „Pre všetky krajiny, ktoré si nemôžu zaobstarať letecké palivo kvôli Hormuzskému prielivu, ako napríklad Spojené kráľovstvo, ktoré sa odmietlo zúčastniť na „dekapitácii“ Iránu, mám pre vás návrh: po prvé, nakupujte od USA, máme ho veľa, a po druhé, pozbierajte odvahu, choďte do prielivu a jednoducho SI HO VEZMITE. Budete sa musieť začať učiť bojovať za seba. USA vám už nepomôžu, rovnako ako ste nepomohli ani vy nám. Irán bol v podstate zničený. Tá ťažká časť je za nami. Choďte si zaobstarať vlastnú ropu!“
Spojené štáty budú musieť po ukončení vojny s Iránom „prehodnotiť“ svoje vzťahy so Severoatlantickou alianciou (NATO), uviedol v stredu americký minister zahraničných vecí Marco Rubio. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.
„Ako sa domnievam, niet pochýb o tom, že po skončení tohto konfliktu budeme musieť tento vzťah prehodnotiť. Budeme musieť prehodnotiť hodnotu NATO v tejto aliancii pre našu krajinu,“ povedal Rubio moderátorovi Seanovi Hannitymu na stanici Fox News. Dodal však, že „v konečnom dôsledku“ to bude rozhodnutie, ktoré musí urobiť prezident Donald Trump.
Šéf americkej diplomacie uviedol, že počas svojho pôsobenia v americkom Senáte bol „jedným z najsilnejších obhajcov NATO“, pretože v ňom „videl veľkú hodnotu“. Veľká časť tejto hodnoty podľa Rubia spočívala v existencii
„Ak sme sa teraz dostali do bodu, keď aliancia NATO znamená, že tieto základne nemôžeme využívať – že ich v skutočnosti už nemôžeme využívať na obranu záujmov Ameriky – potom je NATO jednosmernou ulicou,“ dodal.
Rubio podľa AFP zašiel ešte ďalej a uviedol, že hoci Washington nežiada spojencov v NATO, aby v rámci vojny proti Iránu podnikali letecké útoky, ale „keď potrebujeme, aby nám umožnili použiť ich vojenské základne, ich odpoveď je 'nie'? Potom si musíte položiť otázku – prečo sme v NATO?“
veríme, že pravda má byť pre všetkých – nie zamknutá za platobné brány, prémiové zóny či platený obsah.
Fungujeme bez oligarchov, bez tlaku politických strán a záujmových skupín.
Ak si vážite našu prácu, prosím, podporte nás.
💳 Príspevok môžete poslať na účet: IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457 (do poznámky stačí uviesť „dar“)
Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodní. ❤