Slovensko sa zobudilo do zimného chaosu. Silné sneženie v utorok výrazne komplikuje dopravu najmä na severe a východe krajiny. Najhoršia situácia je v oblastiach Liptov, Spiš a v okolí Prešov, kde vodiči hlásia zhoršenú dohľadnosť aj neprejazdné úseky.
Niektoré úseky sú úplne neprejazdné. Kritická situácia nastala napríklad na ceste II/548 v oblasti Štósu, kde dopravu zablokoval spadnutý strom. Polícia je na mieste a pracuje na odstránení prekážky.
Problémy hlásia aj vodiči medzi obcami Látky a Kokava nad Rimavicou, kde je cesta zasnežená a ťažko prejazdná. Náročná situácia je aj medzi Vikartovcami a Liptovskou Tepličkou – tento úsek odporúčajú využívať len vozidlám s pohonom 4×4.
Nepriaznivé počasie zasiahlo aj turistické atrakcie. Spišský hrad je od utorka pre verejnosť zatvorený. Dôvodom je bezpečnosť návštevníkov a nepriaznivý stav prístupových ciest. O jeho opätovnom otvorení rozhodnú aktuálne podmienky.
Sneženie zasiahlo aj hlavné ťahy. Na diaľnici D1 v úsekoch okolo Liptovského Mikuláša, Popradu či Štrby sa nachádza vrstva čerstvého až kašovitého snehu do dvoch centimetrov. Podobná situácia je aj na rýchlostnej ceste R3 v oblasti Tvrdošína a Trstenej.
Podľa Slovenská správa ciest sú síce všetky hlavné ťahy zjazdné, no vodiči musia rátať so zdržaním a zvýšenou opatrnosťou.
Najkritickejšia situácia je aktuálne na Orave, Spiši, Kysuciach a v okolí Košíc. Na niektorých miestach dosahuje vrstva snehu až 5 centimetrov, lokálne dokonca 10 centimetrov, napríklad pri Spišskej Starej Vsi.
Uzavretý je aj úsek cesty I/66 medzi Popradom a Vernárom pre nákladné vozidlá nad 10 metrov. Problémy hlásia aj kamióny na Gemeri či v okolí Stratenej.
Situácia je komplikovaná aj na horských priechodoch. Donovaly sú uzavreté pre nákladné vozidlá nad 10 metrov, priechod Príslop pre vozidlá nad 12 metrov. Väčšina ostatných priechodov je síce zjazdná, no len s obmedzeniami.
Podľa Slovenský hydrometeorologický ústav ide o dôsledok frontálneho rozhrania, ktoré prinieslo výrazné zrážky. V horských oblastiach napadlo za krátky čas až 15 až 20 centimetrov nového snehu.
Sneženie by však malo počas dňa postupne slabnúť.
Polícia aj cestári vyzývajú vodičov na maximálnu opatrnosť, rešpektovanie pokynov a zváženie nevyhnutnosti ciest. Situácia sa môže rýchlo meniť a na viacerých miestach hrozia ďalšie komplikácie.
Zimné počasie tak opäť ukázalo svoju silu – a jar si ešte bude musieť počkať.
Milí čitatelia,
veríme, že pravda má byť pre všetkých – nie zamknutá za platobné brány, prémiové zóny či platený obsah.
Fungujeme bez oligarchov, bez tlaku politických strán a záujmových skupín.
Ak si vážite našu prácu, prosím, podporte nás.
💳 Príspevok môžete poslať na účet: IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457 (do poznámky stačí uviesť „dar“)
Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodní. ❤