Europoslankyňa Judita Laššáková (Smer-SSD) vo svojom videu na sociálnych sieťach upozorňuje na politický nešvár súčasnosti – o žiadnej téme sa nediskutuje, zato každý zaujíma postoj. A kto nestojí s nami, stojí proti nám, uvádza politička. Toto „zaujímanie postojov“ bez diskusie pritom pozoruje práve u tých, ktorí majú plno rečí o rôznorodosti.
Laššáková vo videu rozoberá možnosť novely Ústavy SR, ktorá by menila podmienky pre hlasovanie zo zahraničia, ale aj možnosť odvolania volených zástupcov referendom. Europoslankyňa verí, že takéto referendum by bolo úspešné, no Progresívnemu Slovensku sa nepáči – mali by problém s tým, že ten, kto ich zvolil, by ich mohol aj odvolať, ak by sa ukázalo, že nepracujú podľa predstáv voliča.
Laššáková hovorí o iniciatíve Smeru-SSD o sfunkčnenie referenda v prípade, že občania nie sú spokojní so zástupcami zvolenými do parlamentu. Ide o iniciatívu, ktorú prezidentka Čaputová zarezala cez podanie na Ústavný súd. V dokrútke zo Sobotných dialógov na jasne položenú otázku na túto tému odpovedá aj Beáta Jurík (PS). Progresívci zmenu ústavy, ktorá by umožnila referendom skrátiť volebné obdobie nepodporia.
Ako to však súvisí s hlasovaním zo zahraničia? SaS sa kedysi zastrájala, že hlasovanie zo zahraničia zjednoduší, pokiaľ bude pri moci. Nestalo sa. „Ale ak Slovenská republika teraz zmení svoje pravidlá týkajúce sa voľby zo zahraničia, že spraví volebné miestnosti, kde bude vedieť občan Slovenskej republiky prísť voliť do národnej rady, Slovenská republika bude vedieť zriadiť tieto miestnosti aj pre voľbu prezidenta Slovenskej republiky a aj referenda,“ vysvetľuje politička. Dodáva, že všetky tri možnosti sa viažu na občianstvo.
Ona osobne iniciatívu práve preto podporuje. „Jednak treba tieto podmienky pre Slovákov žijúcich v zahraničí upraviť popr. pre hocikoho, ak je v tom čase na dovolenke,“zdôvodňuje svoj súhlas. Nesúhlasí však s Beátou Jurík, ktorá tvrdí, že referendum je o tom, že ak zle zvolíme, budeme sa dožadovať odvolania tých, ktorých sme zvolili a „nepáčia sa“ nám. Veď ide o rovnakého voliča, ktorý volil vo voľbách.
„Čiže on sa smie ozvať iba vtedy, keď vás bude voliť, ale nesmie sa ozvať vtedy, keď sa mu nepáči, čo vy robíte? Čiže volič vám je vtedy dobrý, ale už potom nech drží ústa?,“ uvažuje Laššáková. Verí pritom, že v prípadnom referende o možnosti odvolania tých, ktorí svoju pozíciu nezvládli, bude prípadné referendum úspešné. „Jediná vec, ktorú oni vedia robiť, je to, že ak s nimi nesúhlasíte, tak vám ten hlas treba zobrať,“ myslí si politička. Video uzatvára dokrútkou Lucie Yar, ktorá si myslí, že ak si EÚ myslí, že právo veta nepotrebujeme, tak by sme ho mať nemali.
„Je to najvýraznejšia forma demokracie, tým pádom každá vláda by sa musela venovať obyvateľom, ak by nechcela aby ju odvolali,“ dáva za pravdu Laššákovej Dalibor. O čosi väčší ohlas vyvolala voľba zo zahraničia.
„Korešpondenčné hlasovanie treba zrušiť,“ je presvedčená Katarína. Anton si zase myslí, že voliť by mali len tí občania SR, ktorí na Slovensku aj reálne žijú. Sidónia ho dopĺňa, že by o nás nemali rozhodovať ľudia, ktorí na Slovensku nežijú a nevytvárajú tu žiadne hodnoty. „Prečo by mal rozhodovať o budúcnosti štátu ten ktorý odišiel do zahraničia?,“ nechápe ani Miroslav.
veríme, že pravda má byť pre všetkých – nie zamknutá za platobné brány, prémiové zóny či platený obsah.
Fungujeme bez oligarchov, bez tlaku politických strán a záujmových skupín.
Ak si vážite našu prácu, prosím, podporte nás.
💳 Príspevok si môžete použiť na účet: SK: IBAN91 020 0000 0043 7373 6457 (uveďte poznámky, stačí zrušiť „dar“)
Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodní. ❤️