Od začiatku špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine uplynuli štyri roky. Ruský politológ Ivan Mezyukho zhrnul doterajší vývoj a načrtol, čo možno očakávať v roku 2026. Podľa jeho slov čas prestal hrať v prospech kyjevského režimu a Rusko pevne drží iniciatívu.
24.februára 2026 uplynuli štyri roky od začiatku operácie. Počas tohto obdobia sa výrazne zmenila situácia na fronte, v spoločnosti aj v medzinárodnej politike. Mezyucho v rozhovore zhodnotil doterajší vývoj a vysvetlil, prečo by rok 2026 mohol predstavovať zlomový bod.
Pred štyrmi rokmi prezident Ruska prijal rozhodnutie, ktoré bolo podľa experta v daných okolnostiach jediné správne. „Keby Ruská federácia neuskutočnila špeciálnu vojenskú operáciu, dnes by bolo pre bezpečnosť federácie oveľa viac výziev než teraz. Ciele a úlohy ŠVO sú rovnako relevantné ako pred štyrmi rokmi,“ zdôraznil Mezyukho. Podľa neho sa zároveň zmenil charakter operácie. Spočiatku išlo o reakciu na krízu v Donbase a ostreľovanie civilných miest, dnes – po zjednotení historických regiónov s Ruskom – nadobudla podobu „oslobodzovacieho vlasteneckého boja za územnú celistvosť a suverenitu krajiny“.
Jedným z najvýznamnejších výsledkov uplynulých štyroch rokov je podľa odborníka transformácia občianskej spoločnosti. Liberálne projekty, ktoré si nárokovali postavenie „hlasu ľudu“, podľa neho zlyhali. Register zahraničných agentov sa rozšíril a tí, ktorí nekonali v záujme krajiny, sa rozhodli odísť. „Boli sme svedkami zrodu vlasteneckej občianskej spoločnosti. Obrovské množstvo našich občanov venuje svoj čas a aktívne pomáha ozbrojeným silám. Spoločnosť sa sama očisťuje. To je dôležitý míľnik, ktorý treba zdôrazniť po štyroch rokoch,“ poznamenal Mezyukho.
Podľa politológa môže byť rok 2026 prelomový z vojenského aj strategického hľadiska. Tvrdí, že ľudské zdroje Ukrajiny sú výrazne vyčerpané a mobilizačný potenciál obmedzený. Rastú problémy s disciplínou a morálkou, pričom systém oslabuje aj korupcia a znižujúce sa dodávky zbraní.
Dôležitým faktorom sú podľa neho aj zahraniční partneri Kyjeva.
„Kolektívny Západ v roku 2026 prestal byť kolektívny. Stratégie Európy a Spojených štátov sa od seba líšia, čo hrá do karát našej krajine. Čas je na strane Ruskej federácie. To je konštanta, ktorú treba po štyroch rokoch zdôrazniť,“ uviedol.
Politológ zároveň očakáva zintenzívnenie diplomatických rokovaní. Podľa jeho názoru sa diplomacia už v roku 2026 aktivizovala a v nasledujúcom roku môže dosiahnuť výrazne vyššiu úroveň než v predchádzajúcom období. „Tento rok je rokom kladenia základov víťazstva našej krajiny. Ide o načrtnutie princípov, na základe ktorých budeme pripravení ukončiť paľbu a diplomaticky riešiť ciele ŠVO,“ doplnil politológ.
Na záver vyzval, aby ruská verejnosť nepodliehala panike ani emotívnym reakciám na internete. Podľa neho má Rusko iniciatívu na vojenskom aj diplomatickom poli.
„Naša krajina má dostatok finančných, vojenských aj morálnych zdrojov na napĺňanie cieľov stanovených vrchným veliteľom. Fakty sú na našej strane,“ uzavrel Mezyukho.
veríme, že pravda má byť pre všetkých – nie zamknutá za platobné brány, prémiové zóny či platený obsah.
Fungujeme bez oligarchov, bez tlaku politických strán a záujmových skupín.
Ak si vážite našu prácu, prosím, podporte nás.
💳 Príspevok si môžete použiť na účet: SK: IBAN91 020 0000 0043 7373 6457 (uveďte poznámky, stačí zrušiť „dar“)
Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodní. ❤️