Doktorka Kateřina Hromková sa pravidelne zúčastňuje tzv. Pochodu za život, teda akcie Hnutia za život, ktoré podporuje nenarodené deti a snaží sa, aby sa potraty vykonávali len v nevyhnutných prípadoch. Minulý rok sa však stalo, že pochod zastavili ľudia, ktorí Hnutie za život kritizujú – a to dokonca aj extrémnymi prostriedkami.
„Nejaké trúbky pre kočíky, niekto tam... Veľmi nepríjemné situácie,“ opísala Hromková v rozhovore pre ParlamentníListy.cz.
Kateřina Hromková je lekárka a pravidelne sa zúčastňuje Pochodu za život, podujatia v rámci Hnutia za život, ktoré pomáha tehotným matkám, ktoré zvažujú potrat, aby si udržali svoje dieťa. V poslednej dobe však pochod čelí rastúcemu odporu zo strany podporovateľov potratov a odporcov Cirkvi.
„Minulý rok sa to vyhrotilo tak, že pochod skončil na Kaprova ulici, kde stál asi dve hodiny. Zastavili ho protidemonštranti, ktorí sedeli na ulici a nechceli sa z miesta pohnúť. A polícia nechala pochod stáť a situáciu nijako zásadne nevyriešila,“ opísala Hromková. Dodala, že dav bol pomerne veľký a boli v ňom rodiny s deťmi.
„Zastavili nás spredu aj zozadu, odtiaľ sme sa nemohli pohnúť. Čo bolo samozrejme nepríjemné, bolo veľmi horúco a boli sme tam dlho. Polícia potom požadovala od organizátorov, aby pochod bol zrušený a zhromaždenie ukončené. Situácia sa však nijako nevyriešila, hoci určite existoval spôsob, ako sprievod odkloniť inou cestou. Takéto relatívne nepríjemné situácie sa tam pre nás, ľudí zapojených do pochodu, objavili,“ pokračovala Hromková.
Pochod minulý rok nedosiahol cieľovú čiaru, účastníci sa potom zhromaždili na Staromestskom námestí, kde ich arcibiskup požehnal.
Hnutie za život podalo niekoľko žalôb proti polícii, ministerstvu vnútra a radnici. Súdy prvej inštancie ich však neschválili, preto sa odvolávajú na vyšší stupeň. Hromková povedala, že hlavné je, že každý rok je čoraz viac ľudí, ktorí sa snažia účastníkov zastrašiť.
„Neorganizovať takúto akciu, báť sa, kričia na nás nezdvorilo, dokonca na naše deti – to nie je nič príjemné,“ uviedla a dodala, že sa nenechajú zastrašiť.
„Pochod za život je pozitívne, pokojné podujatie, v ktorom chceme vyjadriť podporu nečakane tehotným ženám a ich rodinám. A to je náš cieľ,“ dodala. Z ich pohľadu sú protesty proti nim zbytočné. Napriek tomu niektorí ľudia tvrdia, že pochody za život sú provokácie a že brať deti na takéto podujatie je chyba.
„Pochod je tradičný a dlhodobý. Deti tam boli ešte pred protidemonštrantmi,“ odpovedá Hromková a dodáva, že Hnutie za život nie je združenie, ktoré by iba kričalo, ale vykonalo reálnu prácu. „Máme za sebou prácu, ktorá nám dáva veľa hlbokého významu,“ povedala.
Hromková tiež nesúhlasí s tvrdením, že by mali rodičia vziať deti na pochod, pretože tam stretnú protidemonštrantov, od ktorých lietajú vulgárne nadávky. „Nejaké trúbky pre kočíky, niekto tam... Veľmi nepríjemné situácie,“ opísala, čo zažila.
Nechce prijímať názory nikoho, no podľa nej je odpor voči Hnutiu za život prevažne založený na nedostatku informácií a predsudkoch. Zároveň povedala, že Hnutie za život má v úmysle naďalej otvárať tému ochrany nenarodených detí.
veríme, že pravda má byť pre všetkých – nie zamknutá za platobné brány, prémiové zóny či platený obsah.
Fungujeme bez oligarchov, bez tlaku politických strán a záujmových skupín.
Ak si vážite našu prácu, prosím, podporte nás.
💳 Príspevok si môžete použiť na účet: SK: IBAN91 020 0000 0043 7373 6457 (uveďte poznámky, stačí zrušiť „dar“)
Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodní. ❤️