Zelenskyj: USA dali Rusku a Ukrajine čas na ukončenie vojny do júna
07 | 02 | 2026 I Diana Zaťková/TASR

Spojené štáty dali Ukrajine a Rusku čas na ukončenie takmer štvorročnej vojny do júna tohto roka a delegácie oboch krajín zároveň pozvali na nové kolo mierových rokovaní na budúci týždeň v USA. Vo vyhlásení zverejnenom v sobotu to oznámil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, píše TASR podľa správ agentúr AFP a AP.

„Američania navrhujú, aby strany ukončili vojnu do začiatku tohto leta a pravdepodobne budú na strany vyvíjať tlak presne podľa tohto harmonogramu,“ uviedol Zelenskyj. „Hovoria, že chcú všetko stihnúť do júna a pre ukončenie vojny urobia všetko. Chcú jasný harmonogram všetkých udalostí,“ pokračoval.

Washington okrem toho podľa ukrajinského prezidenta po prvýkrát navrhol usporiadať nové kolo mierových rokovaní na budúci týždeň v Spojených štátoch, pravdepodobne v Miami. „Potvrdili sme našu účasť,“ doplnil Zelenskyj.

Najnovšie vyhlásenia ukrajinského prezidenta prišli deň po ukončení trojstranných rokovaní delegácií Ukrajiny, Ruska a Spojených štátov v metropole Spojených arabských emirátov (SAE) Abú Zabí. Tie podľa agentúry AP nepriniesli žiaden dôležitý prelom, nakoľko obe bojujúce strany trvajú na svojich požiadavkách.

Rusko nalieha na Ukrajinu, aby sa stiahla z regiónu Donbas, kde aj naďalej pretrvávajú intenzívne boje. Kyjev opakovane vyhlásil, že takúto podmienku nikdy neprijme.

RUSI ROZPÚTALI PEKLO! Masívny útok na jadro ukrajinskej energetickej siete
Ukrajinský minister energetiky Denys Šmyhal informoval na Telegrame, že v noci na 7. februára boli napadnuté rozvodne a nadzemné vedenia 750 kV a 330 kV, ktoré označil za základ ukrajinskej elektrickej siete. Ukrenergo: Vo väčšine regiónov Ukrajiny... Čítať ďalej
07 | 02 | 2026 | Diana Zaťková

Milí čitatelia,

veríme, že pravda má byť pre všetkých – nie zamknutá za platobné brány, prémiové zóny či platený obsah.

Fungujeme bez oligarchov, bez tlaku politických strán a záujmových skupín.

Ak si vážite našu prácu, prosím, podporte nás.

💳 Príspevok si môžete použiť na účet: SK: IBAN91 020 0000 0043 7373 6457 (uveďte poznámky, stačí zrušiť „dar“)

Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodní. ❤️

Zdieľať tento článok
Starší článok Novší článok