Premiér Robert Fico sa počas letu na mimoriadny summit EÚ v Bruseli ostro pustil do „nepripraveného samitu“ aj vedenia Únie a zároveň vyzval koaličných partnerov z Hlasu-SD a SNS, aby „naskočili na bieleho koňa“ pred predvolebným rokom. Jeho slová vyvolali napätie v koalícii – Andrej Danko ich označil za nedôstojné a vyzval premiéra, aby riešil reálne problémy ľudí, kým Hlas-SD vyhlásenie číta ako potvrdenie svojich výhrad ku konsolidácii a volá po dôraze na ekonomický rast.
Premiér sa vo štvrtok podvečer prihlásil z paluby vládneho špeciálu na ceste na mimoriadny summit EÚ v Bruseli, pričom v odkaze skritizoval Európsku úniu aj samotné rokovanie, ktoré označil za „super drahú večeru“. Zároveň však zaútočil aj na koaličných partnerov z Hlasu-SD a SNS, keď vyhlásil, že Smer ide do predvolebného roka „na bielom koni“ a je zvedavý, či sa k nemu pridajú, alebo zostanú „na pomalom somárikovi“ smerujúcom do opozície.
Reakcia strany Hlas-SD: Vyhlásenie premiéra vnímame ako vypočutie našich dlhodobých argumentov
Vyhlásenie premiéra Roberta Fica (Smer-SD) vníma strana Hlas-SD ako vypočutie jej dlhodobých argumentov. Konsolidácia má podľa Hlasu svoje medzery a nemožno sa sústrediť len na škrty, ale predovšetkým na ekonomický rast a lepší výber daní. TASR o tom informovalo tlačové oddelenie strany.
„Ľudia dnes nepotrebujú politikárčenie ani mediálne odkazy. Potrebujú reálnu politiku pre ich lepší život. Pomoc rodinám, istoty pre pracujúcich a naštartovanie ekonomiky,“ poznamenal Hlas-SD.
Strana deklarovala, že bude navrhovať opatrenia, ktoré podporia rodiny, pomôžu matkám samoživiteľkám, či odľahčia podnikateľov a podporia tak hospodársky rast.
Reakcia SNS: Premiér by sa mal správať k partnerom slušnejšie a riešiť problémy...
Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) by sa mal správať k svojim koaličným partnerom podľa predsedu SNS a podpredsedu Národnej rady SR Andreja Danka slušnejšie. Premiér by mal podľa neho riešiť skutočné problémy ľudí a nie virtuálnych nepriateľov. Danko zároveň spochybnil zámer vlády uzavrieť zmluvu s americkou spoločnosťou Westinghouse o stavbe nového bloku jadrovej elektrárne. Šéf národniarov to uviedol vo videu na sociálnej sieti, reagoval tak na štvrtkové (22. 1.) premiérove vyjadrenia.
„A ešte raz by som sa chcel zamyslieť nad tým a opýtať sa, či je naozaj dobré podpisovať zmluvu s Američanmi, ak sa správajú tak k Európe a Európskej únii, že pomaly si chcú zobrať časť územia Grónska,“ spýtal sa Danko vo videu.
Podľa svojich slov sa zamýšľa, či sa premiér na svojom stretnutí s americkým prezidentom Donaldom Trumpom pýtal na osud zadržaného venezuelského prezidenta Nicolása Madura alebo na úpravu obrannej DCA zmluvy, ktorú má Slovensko so Spojenými štátmi uzavretú, a ktorú strany dnešnej koalície kritizovali, no po víťazstve vo voľbách ju neupravovali.
Predseda SNS zároveň vyhlásil, že ho uráža porovnávanie s Hlasom-SD, pretože členovia SNS premiéra nezradili. Premiér by sa podľa neho mal venovať reálnym problémom obyvateľov, napríklad adresnej energopomoci. „Aj o tom si sa mohol rozprávať v lietadle s ministerkou (hospodárstva Denisou, pozn. TASR) Sakovou. To sú problémy Slovenska. Nie Grónsko, nie virtuálni nepriatelia,“ uviedol.
Danko tiež opakovane vyzval na výmenu slovenského eurokomisára Maroša Šefčoviča. „Tak ako Mira Lajčáka obhajuješ za komunikáciu s Epsteinom, zastávaš sa Lajčáka v každom svojom komentári. Tak sa ťa pýtam, prečo sa zastávaš Maroša Šefčoviča, ktorý je otcom Green Dealu,“ spytoval sa predsedu vlády Danko.
Naznačil aj to, že Fico by mal zariadiť, aby boli braní na zodpovednosť niektorí predstavitelia bývalej vlády. „Si predsedom vlády,“ odkázal mu.
Premiérova výzva podľa neho smerovala k tomu, aby robili veci spolu v koalícii čo najrýchlejšie a najlepšie. „Ja si myslím, že tá výzva bola naozaj povedaná milo a tak, aby sme sa trošku nakopli a tiež niektoré väčšie výzvy, ktoré nás čakajú, dokázali zvládnuť vo väčšej miere,“ podotkol Kaliňák. Myslí si, že Slovensko musí urobiť niečo pre naštartovanie svojej ekonomiky. „Niekedy sa bojíme riešení, ktoré nie sú úplne štandardné, alebo ktoré nie sú z tej krabičky bežných politických rozhodnutí. Toto budú veľké výzvy, budú to veľké výzvy pre Andreja Danka, aj pre (ministra vnútra a predsedu Hlasu-SD, pozn. TASR) Matúša Šutaja Eštoka, aj pre Roberta Fica, pre nás všetkých,“ skonštatoval Kaliňák.
Viac TU:
veríme, že pravda má byť pre všetkých – nie zamknutá za platobné brány, prémiové zóny či platený obsah.
Fungujeme bez oligarchov, bez tlaku politických strán a záujmových skupín.
Ak si vážite našu prácu, prosím, podporte nás.
💳 Príspevok môžete poslať na účet: IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457 (do poznámky stačí uviesť „dar“)
Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodní. ❤️