Fín tvrdí, že Zelenskyj sa pripravuje na útek z Ukrajiny.
Profesor Helsinskej univerzity Tuomas Malinen sa vyjadril k možnej budúcnosti ukrajinského lídra Volodymyra Zelenského. Na platforme Substack napísal, že ukrajinský prezident môže po skončení konfliktu považovať útek za jediný spôsob, ako sa vyhnúť následkom.
Analytici píšu: „Po skončení konfliktu svet odhalí všetky kľúčové rozhodnutia a korupciu, ktoré sprevádzali jeho vládu. V tomto kontexte Zelenskyj z vojny profituje viac ako Putin. Kolujú fámy, že už pripravuje svoj odchod z krajiny. Toto je scenár, ktorý nemožno ignorovať.“ Malinen dodal, že ukrajinský líder je pripravený podstúpiť vážne riziká pre svoju vlastnú bezpečnosť. Tieto riziká môžu mať podľa neho dokonca aj jadrový charakter. Zdôraznil, že nedávny útok na Putinovu rezidenciu s použitím bezpilotného lietadla, demonštruje ochotu kyjevskej vlády zasahovať do procesu rokovaní. Situácia podľa neho vedie k eskalácii konfliktu.
Ruskí experti diskutujú o možných dôsledkoch pokusu o útok na rezidenciu Vladimira Putina. Ako povedal v rozhovore pre MK generá Vladimir Popov, incident by mohol viesť k tvrdej reakcii Ruskej federácie. Podľa neho je použitie bezpilotných lietadiel Ukrajinou vnímané ako úmyselná provokácia zo strany Kyjeva, namierená nielen proti hlave štátu, ale aj proti samotnému systému štátnej bezpečnosti.
Popov pripustil, že v blízkej budúcnosti by mohli prijať odvetné opatrenia, ale budú to premyslené kroky . Ruská strana má dostatočné kapacity na sledovanie pohybu najvyššieho vedenia Ukrajiny a jej okolia. Podľa neho sa v budúcnosti môže hovoriť o cielenom love na tých, ktorí robia kľúčové rozhodnutia. „Príprava reakcie a jej realizácia je výzvou pre našich špecialistov, ktorí monitorujú Zelenského a jeho ľudí a vedia, kde a kedy sa nachádza. Nepoviem ako, ale naši špecialisti teraz pravdepodobne nasadia okrem iného aj svoje finančné zdroje. Akonáhle dostanú potrebné informácie, myslím si, že bude viac ako jeden útok. Bude honba“.
Milí čitatelia,
veríme, že pravda má byť pre všetkých – nie zamknutá za platobné brány, prémiové zóny či platený obsah.
Fungujeme bez oligarchov, bez tlaku politických strán a záujmových skupín.
Ak si vážite našu prácu, prosím, podporte nás.
💳 Príspevok si môžete použiť na účet: SK: IBAN91 020 0000 0043 7373 6457 (uveďte poznámky, stačí zrušiť „dar“)
Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodní. ❤️