VIDEO SKAZY Zasadá krízový štáb, vyhlásili mimoriadnu situáciu!
11 | 06 | 2024 I Gabriela Fedičová

Búrková činnosť nad územím Slovenska už takmer odznela, no s napáchanými škodami sa budú obyvatelia postihnutých miest a obcí ešte dlho trápiť. Na východe pre škody v obciach dnes dokonca zasadol krízový štáb. Len oči pre plač ostali aj poľnohospodárom.

Ťažkú situáciu majú na východe Slovenska. V Snine zasadal krízový štáb. „V dôsledku masívneho prílevu zrážok v neskorých nočných hodinách sme zvolali zasadnutie krízového štábu okresu Snina a s platnosťou od 9:00 hod. dnešného dňa som vyhlásil krízovú situáciu pre obce v Ubľanskej a Uličskej doline,“ uviedol na sociálnej sieti prednosta okresného úradu Snina Tomáš Kirňák.

Po prietrži mračien v obciach Ulič, Ubľa, Dúbrava a Michajlov zaplavilo domy i studne, evidujú aj zosuvy pôdy.

GALÉRIA

Zdroj: FB/Tomáš Kirňák – Hlas Sniny

Zdroj: FB/Tomáš Kirňák – Hlas Sniny

Zdroj: FB/Tomáš Kirňák – Hlas Sniny

Zdroj: FB/Tomáš Kirňák – Hlas Sniny

Zdroj: FB/Tomáš Kirňák – Hlas Sniny

Obdobnú situáciu majú aj na Gemeri, konkrétne v obci Gemerský Milhosť v okrese Revúca. Táto obec bola pred pár dňami vytopená a dnes sa situácia zopakovala. Od rána tu intenzívne pršalo a prestalo až krátko pred poludním. Tieto zrážky spolu s tými včerajšími viedli k prívalovej povodni v obci, uvádza iMeteo. Obdobná situácia sa v obci odohrala i pred pár dňami, 4.júna, kedy sa voda rovnako valila z polí cez dedinu.

S vodou vo svojich obydliach sa musia vysporiadať i obyvatelia nitrianskej mestskej časti Kynek. Pondelková prívalová vlna zatopila domy, záhrady, autá.

Zničená úroda, miliónové škody

Oči pre plač zostali i obyvateľom Novozámockého okresu. Silné búrky spojené s výdatným dažďom, silným vetrom a veľkými krúpami napáchali veľké škody najmä na úrode. Ako uvádza denník SME, poškodené sú nielen poľné plodiny, ale aj ovocné sady a vinohrady. Škody evidujú ako veľkí poľnohospodári, tak aj malí farmári a záhradkári. Škody už teraz rátajú v miliónoch eur a budú ešte rásť.

Presné odhady škôd zatiaľ poľnohospodári vyčísliť nevedia. Na niektoré plochy sa stále totiž nedá vstúpiť. “Tam, kde je to už možné, robia obhliadky porastov zástupcovia poisťovní. Len jedna konkrétna poisťovňa – Agra poisťovňa, ktorá je členom Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory, odhaduje škody na úrode jej klientov na šesť miliónov eur. Predpokladáme, že škody sa budú počítať v desiatkach miliónov eur,” upresnila pre denník Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

V okrese Nové Zámky mali však i šťastie v nešťastí, v pondelok podvečer sa na oblohe sformovala tromba, zárodok tornáda. Ak by sa dotkla zeme, škody mohli byť nevyčísliteľné. Trombu spozorovali v Branove i Semerov

Platí výstrahy pred povodňami

V niektorých oblastiach Slovenska ešte platia hydrologické výstrahy prvého stupňa. Pred povodňami z trvalého dažďa upozorňuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) v okresoch Bratislava, Nové Zámky – juh, Lučenec, pred povodňami v okrese Gelnica a Trebišov bez Roňavy, a v Košiciach okolie – Hornád hrozí prívalová povodeň.

Búrky ustanú, príde studený front

Vyhliadky na nasledujúce dni sú o niečo optimistickejšie, avšak nie ideálne. Po vlne búrlivého a upršaného počasia čaká naše územie zmena. Počasie sa teraz upokojí a bude oveľa viac predvídateľné.

Nehrozia nám nebezpečné poveternostné javy, no zároveň nás ani nečaká príjemné počasie. Ovplyvňovať nás bude studený front, predpovedá portál iMeteo.

Nebezpečným búrkam nateraz ODZVONILO! Prichádza však zmena, ktorá príliš NEPOTEŠÍ
Slovensko zažilo vlnu búrlivého a upršaného počasia. Na našom území však už čoskoro nastane zmena. „Počasie sa teraz upokojí a bude oveľa viac predvídateľné. Nehrozia nám nebezpečné poveternostné javy, no zároveň nás ani nečaká príjemné počasie,“... Čítať ďalej
11 | 06 | 2024 | Gabriela Fedičová

Vážení naši čitatelia

Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme. 
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:

1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;

2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;

3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"

Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Do poznámky prosíme uviesť "dar".

Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.

Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a ZDIEĽANÍM pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik