Blíži sa najočakávanejšia ASTROUDALOSŤ tohto roka
10 | 05 | 2024 I Ivan Mihale

Na oblohe čoskoro uvidíme veľmi jasnú kométu. Na nočnej oblohe sa ukáže nádherné divadlo. Kedy a kde ju budeme môcť vidieť?

Jedným z najzaujímavejších a najočakávanejších nebeských úkazov roku 2024 by mohla byť kométa s označením C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS. Tá by mala byť viditeľná na oblohe od septembra do októbra a prinesie úžasnú nebeskú „podívanú", píše portál imeteo.sk.

Kométa Tsuchinshan-ATLAS už vyvolala rozruch na sociálnych sieťach, napísali sa optimistické články o tom, ako by mohla urobiť skvelú šou. V článku publikovanom na Space.com Jonti Horner, astronóm a astrobiológ z University of Southern Queensland v Austrálii, prezradil všetko, čo potrebujete vedieť o tomto novom nebeskom návštevníkovi.

Tá sa bude na jesennej oblohe, najmä v priebehu októbra nachádzať na večernej oblohe po západe Slnka a pokiaľ sa naplnia predpovede o jej predpokladanej jasnosti, bude pozorovateľná voľným okom.

Máme pred sebou najväčšiu udalosť tohto roka

Tie najoptimistickejšie predpovede dokonca sľubujú, že by kométa mohla byť jasnejšia ako kométa NEOWISE z roku 2020. Avšak ako kométa nakoniec bude jasná, sa dopredu nevie; je teda potrebné brať možnosti viditeľnosti kométy s rezervou.

Každý rok sa objaví niekoľko desiatok nových komét. Prevažná väčšina je príliš slabá na to, aby ich bolo možné vidieť voľným okom. Možno jedna kométa za rok sa priblíži k hranici viditeľnosti voľným okom. Občas však dorazí oveľa jasnejšia kométa. Pretože kométy sú objekty prchavej a prechodnej krásy, objav kométy s takýmto potenciálom vždy prináša veľké vzrušenie.

Poriadne sa priblíži

Kométa, ktorú objavili astronómovia z observatória Purple Mountain v Číne, sa aktuálne nachádza medzi obežnými dráhami Jupitera a Saturnu.

Kým momentálne je približne miliardu kilometrov od Zeme, v septembri už bude vo vzdialenosti „len“ 59 miliónov kilometrov od Slnka.

„Zdá sa, že táto kométa predčila všetky ostatné. Podľa všetkého má veľké jadro, vďaka čomu je jasnejšia (dostatočná na to, aby bola objavená tak ďaleko od Slnka). Je predurčená na veľmi blízke stretnutie s našou hviezdou,“ dodáva iMeteo.sk.

Maďari sa opäť "šprajcujú"
Budapešť sa odmieta zúčastniť na plánoch NATO. Maďarsko sa nebude podieľať na nových plánoch NATO poskytnúť vojenskú pomoc Ukrajine, pretože vedú k priamej intervencii aliancie v ozbrojenom konflikte na území susednej krajiny. NIE! Vedúci... Čítať ďalej
10 | 05 | 2024 | Milan Laca

Vážení naši čitatelia

Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme. 
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:

1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;

2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;

3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"

Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Do poznámky prosíme uviesť "dar".

Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť. 

Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a ZDIEĽANÍM pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik