Nečakaný objav! Vedci úplnou náhodou v ľudskom tele našli NOVÝ orgán
10 | 05 | 2024 I Ivan Mihale

Vedcom sa v ľudskom tele náhodou podarilo odhaliť doteraz neznámy orgán.

Ľudské telo je plné prekvapení a vedcov fascinuje už celé stáročia. Najnovšie vedci narazili na úplne neznámy orgán. A hoci ho objavili pri práci o rakovine prostaty, nový orgán nenašli „tam dole“. Informoval o tom portál tn.cz s odvolaním sa na viaceré zahraničné zdroje.

Ako píše portál Dnes24 s odvolaním na Unilad, orgán pomenovali ako tubárne slinné žľazy.

Náhodný objav

Objav sa ešte v roku 2020 podaril vedcom z Holandského onkologického inštitútu, keď spravili sériu CT a PET skenov pacientom, ktorým aplikovali rádioaktívnu glukózu. Vďaka nej totiž nádory na snímkach žiaria.

„Pri skúmaní skenov si tím všimol, že v hlavách sa rozsvietili dve oblasti, čo naznačovalo, že sa tam nachádza súbor slinných žliaz. Keď sa im podarilo tento orgán vystopovať, dali mu názov "tubárne slinné žľazy“," píše český server.

Žľazy sa nachádzajú za nosom v mieste, kde sa nosná dutina stretáva s hrdlom: „Sú určené k zvlhčovaniu oblasti hrdla za nosom a ústami.“

Vedcov prekvapilo, že až do ich objavu sa o tomto orgáne nič nevedelo. Doktor Wouter Vogel, ktorý pracuje ako radiačný onkológ v Holandskom onkologickom inštitúte, prezradil, že na odhalenie žliaz bolo potrebné citlivé zobrazovacie zariadenie a orgány navyše nie sú dobre prístupné.

Nález, ktorý môže pomôcť

„Ľudia majú tri sady veľkých slinných žliaz, no nie na tomto mieste. Doposiaľ sme si mysleli, že jediné slinné alebo slizničné žľazy v nosohltane sú mikroskopicky malé a až tisíc ich je rovnomerne rozmiestnených po celej sliznici. Takže si predstavte naše prekvapenie, keď sme našli tieto,“ uviedol Vogel.

Navyše, žľazy boli na snímkach viditeľné u všetkých sto pacientov, ktorých skúmali. Vedci dúfajú, že vďaka ich nečakanému objavu sa podarí minimalizovať komplikácie pacientom s rakovinou po absolvovaní rádioterapie. Podľa nich totiž mnohé problémy sprevádzajúce liečbu súvisia práve s tubárnymi slinnými žľazami.

Smutné konštatovanie! Iba žneme, čo sme dávno zasiali...
"Nech už ktokoľvek stojí za vyhrážkami, je to len ďalší dôkaz, že v našej spoločnosti sa vytráca elementárna slušnosť, spolupatričnosť a vzájomný rešpekt. Keď politici na dennej báze na seba útočia, kričia, obviňujú sa a nepočúvajú, sa nemožno sa... Čítať ďalej
09 | 05 | 2024 | Gabriela Fedičová

Vážení naši čitatelia

Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme. 
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:

1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;

2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;

3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"

Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Do poznámky prosíme uviesť "dar".

Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť. 

Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a ZDIEĽANÍM pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik