Aj VĎAKA BUDAJOVI hrozí KATASTROFA STOROČIA! Jedovatá skládka ČOSKORO OTRÁVI najväčšie zásoby pitnej vody na SLOVENSKU
28 | 11 | 2023 I Diana Zaťková

Dlhodobo neriešený problém vrakunskej skládky poznajú mnohí obyvatelia z Bratislavy a okolia. V podzemných vodách sa vytvára chemický koktail, ktorý obsahuje aj karcinogénne látky. Situácia sa neustále zhoršuje!

Vrakunská skládka predstavuje znečistenie, ktoré otrávilo nielen areál Istrochemu, ale aj široké okolie. Tento chemický závod vyrábal dynamit, hnojivá či iné pesticídy, ako uviedla Alena Trančíková, vedúca sekcie kvality, ochrany vôd a životného prostredia v Bratislavskej vodárenskej spoločnosti pre portál TV noviny.

Počas socializmu mohli odpad vyvážať priamo do suchého ramena Dunaja. Recyklácia vyzerala vtedy tak, že odpad zakryli hlinou a zasadili tam zeleň. Situácia sa zhoršila, keď skládku zatopila podzemná voda.

Jedovaté látky z tejto skládky sa posúvajú každý deň, keďže pozemná voda v nej prúdi rýchlosťou 3 až 5 metrov za deň.

Dopady sú ďalekosiahle

V súvislosti s touto skládkou a jej rizikami je vypracovaná aj rozsiahla záverečná správa, ktorá je dostupná aj na Ministerstve životného prostredia ešte z roku 2015. Z odporúčaní vyplýva nepoužívať podzemnú vodu v danej lokalite na pitné účely a ani na pestovanie plodín. Nachádza sa tu totiž množstvo koncentrovaných chemických látok a mnohé sú aj karcinogénne.

Na Slovensko sa valí prvé poriadné sneženie. SHMÚ vydal výstrahy
V pondelok v noci a v utorok (28. 11.) má na väčšine územia stredného a východného Slovenska nasnežiť sedem až 20 centimetrov snehu. Ojedinele sa očakáva aj 20 až 35 centimetrov. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval na... Čítať ďalej
27 | 11 | 2023 | Ivan Mihale/tasr

Nečinnosť ministra Budaja

Doteraz nezačala ani len plánovaná sanácia, ktorá mala končiť v priebehu leta 2023. Projekt sanácie údajne nezačal najmä kvôli nečinnosti predchádzajúceho ministra Jána Budaja. Nepodpísal totiž rozhodnutie o pridelení nenávratného finančného príspevku, a tak nebolo možné čerpať financie z fondov EÚ. Budaj sa k tejto téme vyjadril. 

„Najmä COVID spôsobil, že využívanie fondov z operačného programu životné prostredie už nebolo reálne použiť. Použiť sa v tom čase však ešte nedali ani fondy ďalšieho programového obdobia,“ uviedol pre TV noviny.

Vrakunská skládka je časovaná ekologická bomba, foto: Bratislavský samosprávny kraj

Štiplavá voda

Jedovaté látky zo skládky postupne smerujú aj na Žitný ostrov. Niektorí ľudia tvrdia, že táto voda trochu štipká, ale že si na ňu zvykli. Nebezpečné látky pritom podľa Trančíkovej nemusí odhaliť základný rozbor vody. Štandardné rozbory pitnej vody totiž nesledujú chemické látky, ktoré sa nachádzajú v skládke. 

„Rozbor takejto vody, ktorá má kontaminanty pravdepodobne zo skládky, stojí vyše 1000 eur. Jednotlivec si takýto rozbor zvyčajne neobjednáva a ani nevie, že by si mal,“ dodáva Trančíková.

ČURILLOVCI si žili z peňazí obyčajných ľudí ako prasce v žite!
Čurillovci, terč ministra vnútra majú svojho diablovho advokáta. Aby sa zločinná banda, ktorá sa dopúšťala morálnych zvrhlostí počas výsluchov dokázala brániť, najala si arabského plnokrvníka z rád právnickej komory. Počúva na meno Peter Kubina.... Čítať ďalej
27 | 11 | 2023 | Dušan Janek

Vážení naši čitatelia!

Už niekoľko rokov Vám prinášame informácie, ktoré "médiá hlavného" prúdu odmietajú zverejňovať. Robili tak ešte agresívnejšie pred voľbami a je malá nádej, že sa ich prístup k informovaniu v krátkom čase zmení. Preto sa domnievame, že naša úloha pri informovaní verejnosti je stále nezastupiteľná a chceme v nej pokračovať. 
Ďakujeme Vám za doterajšiu podporu, morálnu, aj finančnú. Budeme radi, keď nám budete pomáhať aj naďalej. Podporiť nás môžete svojim darom, ľubovoľným finančným príspevkom. Pre naše fungovanie má aj najmenšia podpora veľký význam.

Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".

Spoločne budeme naďalej silní!

Ďakujeme vám!

Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a ZDIEĽANÍM pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik