POZOR! Problémový MEDVEĎ na strednom Slovensku. Je potrebná regulácia?
26 | 07 | 2023 I Ivan Mihale

Na Podpoľaní sa vyskytla ďalšia problémová šelma. Je to medveď, ktorý nejaví známky plachosti ani pri použití averznej terapie.

Zásahový tím pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR eviduje v Detve a v jej okolí problémového medveďa. TASR to potvrdila hovorkyňa ŠOP SR Kristína Bocková s tým, že ho monitorujú, a podľa jej slov ho pravdepodobne odstránia z populácie.

Prudká zmena správania

Šelma sa pôvodne z detvianskej miestnej časti Kostolná presunula do časti Malý Sliač pri Vígľaši. „Opäť sme však dostali hlásenia o jeho výskyte v intraviláne Detvy. Je to medveď, ktorý nejaví známky plachosti ani pri použití averznej terapie,“ objasnila. Podľa medializovaných informácií sa totiž medveď počas uplynulého víkendu (22. – 23.7.) v noci prechádzal v okolí autobusovej stanice a obchodného centra v Detve.

Správa Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Poľana dlhodobo upozorňuje na to, že s populáciou sa niečo deje. „Zmena správania je prudká. Medvedice sa približujú k ľudským sídlam, čo pre ne nie je charakteristické,“ zdôraznila.

Je potrebná reguláciu?

Riaditeľka Správy CHKO Vladimíra Fabriciusová doplnila, že na Poľane bola regulácia medveďov naposledy pred šiestimi rokmi. Podľa nej je potrebná legislatívna podpora i úprava smernice o druhoch tak, aby chránené druhy mohli byť riadené. „Chceme, aby ľudia viac chodili do prírody, bezpečne sa v nej však necítia,“ pripomenula.

Apeluje tiež na to, že deti z hriňovských lazov vozia do škôl viacerí rodičia autami. Pre zver sa ich totiž boja bez dozoru pustiť na zastávku, aby počkali na autobus. Pripomenula, že farmári už pre šelmy nechcú na lazoch ani chovať včely. „Odrádza ich to. Včely sú pre nás vzácne, na druhej strane sú tu však predátory, ktoré ich úle ničia,“ uzavrela.

Vyčíslili koľko stál monitoring veľkých šeliem
Monitoring a zisťovanie početnosti vlka, rysa a medveďa na základe analýz DNA vrátane štúdií stálo 321.264 eur s DPH. Pre TASR to uviedlo Ministerstvo životného (MŽP) SR. Reagovalo tak na strany združené okolo Maďarského fóra, ktoré vyzvali na... Čítať ďalej
25 | 07 | 2023 | Gabriela Fedičová

Potrebujeme Vašu pomoc

Stojíme na vašej strane, stojíme na strane čitateľov, ako dobrá protiváha mainstreamu. V Hlavnom denníku nájdete to, čo inde zbytočne hľadáte. Dnes potrebujeme vašu pomoc a podporu.

Číslo účtu pre finančné dary: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Podporiť nás môžete finančným darom v ľubovoľnej výške, do poznámky prosíme uviesť "dar". Spoločne dokážeme byť silní!

Ďakujeme

Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a ZDIEĽANÍM pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik