Británia si predvolala čínskeho veľvyslanca pre manévre v okolí Taiwanu
11 | 08 | 2022 I Ivan Mihale/tasr

Britská ministerka zahraničných vecí Liz Trussová si v stredu predvolala čínskeho veľvyslanca v Británii, aby vysvetlil "agresívne správanie" Pekingu a eskaláciu nedávnych krokov Číny namierených proti Taiwanu. TASR správu prevzala od agentúry AFP.

Veľvyslanec Čeng Ce-kuang má objasniť najnovšie kroky Číny, ktorá počas vojenských cvičení vypálila rakety smerom k Taiwanu a jej lietadlá prenikli do taiwanského vzdušného priestoru.

"Spojené kráľovstvo a jeho partneri z G7 nedávno ostro odsúdili eskaláciu napätia v okolí Taiwanu zo strany Číny," uvádza sa vo vyhlásení Trussovej. “V posledných mesiacoch sme boli svedkami čoraz agresívnejšieho správania a rétoriky Pekingu, ktoré ohrozujú mier a stabilitu v regióne,“ napísala šéfka britskej diplomacie. Vyzvala Čínu, aby všetky nezhody "vyriešila mierovými prostriedkami, bez hrozby alebo použitia sily alebo nátlaku".

Situácia v oblasti sa vyostrila po tom, ako 2. augusta pricestovala na Taiwan predsedníčka americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová. Čínu táto cesta rozhnevala, keďže tento samosprávny ostrov považuje za súčasť svojho územia.

Peking v reakcii na návštevu Pelosiovej začal o dva dni neskôr v Taiwanskom prielive vojenské manévre, ktoré mali pôvodne trvať do nedele, no Čína oznámila ich predĺženie. Podľa taiwanských predstaviteľov cvičenia porušujú pravidlá stanovené Organizáciou Spojených národov, narúšajú územnú suverenitu Taiwanu a sú priamou hrozbou pre leteckú a námornú dopravu.

Václav Klaus otvorene: Jednosmerná propaganda Ukrajiny je cestou do poddanstva a neslobody
Akákoľvek kritika Západu je dnes prezentovaná ako podpora Putina. To je síce absurdné, ale v dnešnom povrchnom mainstreamovom, headlinovom a internetovom svete ťažko vyvrátiteľné. Táto jednosmerná propaganda okolo vojny na Ukrajine a podľahnutie... Čítať ďalej
09 | 08 | 2022 | Diana Zaťková

Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a zdieľaním pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik