V Ekvádore zahynulo pri nepokojoch vo väznici 116 osôb. Šiestim väzňom zoťali hlavu!
30 | 09 | 2021 I TASR
V Ekvádore zahynulo pri nepokojoch vo väznici 116 osôb. S odvolaním sa na AFP informuje TASR. Pri zrážkach gangov dokonca šiestim väzňom zoťali hlavu.

K výbuchu násilia došlo vo väznici v ekvádorskom prístavnom meste Guayaquil. Okrem 116 obetí utrpelo ďalších takmer 80 ľudí zranenia. Oznámil to v stredu ekvádorský prezident Guillermo Lasso, informovala Masaker vo väznici označil za "nešťastnú udalosť" a pre celý väzenský systém krajiny vyhlásil mimoriadny stav.

Utorňajšie násilnosti vyvolal spor medzi väzenskými gangmi "Los Lobos" a "Los Choneros", uviedli tamojší predstavitelia. Tie sú údajne prepojené s mexickými drogovými kartelmi - najmä Sinaloa a Jalisco. Väzni pri zrážkach použili strelné zbrane, nože a granáty. Polícia následne vnikla do priestorov väznice a zabránila ďalším úmrtiam. V okolí väzenského komplexu v stredu hliadkovali vojaci, tank a policajti na koňoch.

Prokuratúra uviedla, že najmenej šiestim väzňom zoťali hlavu. Zranenia utrpeli aj dvaja policajti.

Ekvádor má celkovo 65 väzenských zariadení s kapacitou približne 30 000 osôb. Vo väzniciach je však v súčasnosti umiestnených 39 000 trestancov a väzenský systém je poznačený korupciou, nedostatkom dozorcov a násilím.

Vo väzniciach sú tisíce väzňov prepojených s mexickými drogovými gangami. Krvavé zrážky v ekvádorských väzniciach si tento rok vyžiadali už takmer 200 obetí na životoch, píše AFP.

Čo nás ešte čaká? V Európe sa rozširuje nebezpečný hmyz, preniknúť môže aj na Slovensku
30 | 09 | 2021 | Gabriela Fedičová