Generálna prokuratúra je zriadená ústavou a garantovaná. Lipšic je len bývalý trestanec
26 | 09 | 2021 I Imrich Kovačič / TASR

Šéf opozičného Smeru-SD Robert Fico tvrdí, že existencia paragrafu 363 Trestného poriadku (TP) má oporu v ústave. Vyplýva to z jeho vyjadrenia v nedeľnej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12.


Podpredseda koaličného hnutia Sme rodina Peter Pčolinský na otázku o možnej úprave znenia tohto paragrafu jednoznačne deklaroval postoj hnutia Sme rodina, pre ktoré je zrušenie tohto paragrafu neprijateľné.

Paragraf 363 trestného poriadku (TP) dáva generálnemu prokurátorovi právomoc zrušiť právoplatné rozhodnutie prokurátora alebo policajta v prípravnom konaní. Fico tvrdí, že táto právomoc vychádza z charakteristiky Generálnej prokuratúry (GP) SR, ktorá je v ústave. Sporný paragraf je podľa neho "nevyhnutnou súčasťou kontroly zákonnosti a práv fyzických i právnických osôb", ktorý do nového rekodifikovaného trestného poriadku zaviedol ešte Daniel Lipšic, keď bol ministrom spravodlivosti.

Mimoriadna schôdza o energiách sa otvorí, Sulík s tým súhlasí, tvrdí P.Pčolinský
Mimoriadna schôdza Národnej rady SR o zvyšujúcich sa cenách energií, ktorú inicioval opozičný Smer-SD, by sa mala otvoriť. V diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 to povedal predseda poslaneckého klubu Sme rodina a podpredseda hnutia Sme rodina Peter... Čítať ďalej
26 | 09 | 2021 | Imrich Kovačič / TASR


Teraz podľa predsedu Smer-SD zastáva Lipšic funkciu špeciálneho prokurátora a pritom bol právoplatne odsúdený za zabitie a je de facto v podmienke a to je podľa Fica neprípustné. Slovensko je v tomto smere podľa neho unikát.

Jeho diskusný oponent Pčolinský zdôraznil, že tragédiou tejto vládnej koalície je, že sa niektorí zaoberajú sami sebou a svojimi stoličkami. Poukázal na vnútrostranícky boj v strane Za ľudí. "Ani raz sme nemali personálnu požiadavku. Nás toto nezaujíma. Zaujíma nás, aby sme naplnili náš volebný program," zdôraznil s tým, že červenou čiarou pre zotrvanie Sme rodina vo vláde je podpora koalície pre výstavbu nájomných bytov a exekučnú amnestiu.

Fico uviedol, že sa v súvislosti s aktuálnou situáciou na Slovensku obrátil Smer-SD na Európsku komisiu. Tá môže podľa jeho slov prijať voči krajine opatrenia, ak vládna moc deštruuje ľudské práva. Zároveň bude pozorne sledovať, aké závery pripraví špeciálna komisia pre obnovu dôvery v právny štát, ktoré potom podrobí pripomienkam. "Veríme, že to nebude len opozičný hlas, ale aj hlas profesionálnej sféry," dodal.

V súvislosti s pandemickou situáciou hovorí Pčolinský o potrebe očkovania, pričom chce dať ľuďom slobodu v rozhodnutí. Fico tvrdí, že vzhľadom na zhoršujúcu sa pandemickú situáciu bude vláda nútená opätovne vyhlásiť núdzový stav. Tiež povedal, že trvá na dobrovoľnosti očkovania. "Nepáči sa nám násilná očkovacia kampaň, ktorú organizuje vláda," podotkol.

Matovičove "kolíky", alebo mantinely spravodlivosti na Slovensku
"Je treba vykolíkovať ihrisko pre Generálnu prokuratúru a Špeciálnu prokuratúru". To zaznelo v dokrútke na úvod relácie RTVS O 5 minút dvanásť z úst Igora Matovikča. Takmer ani netreba písať ďalej. Ale predsa len. Jej hosťami boli Robert Fico a... Čítať ďalej
26 | 09 | 2021 | Ivan Brožík