Ivan Šimko: "Potrebujeme sa naučiť rozlišovať dobrú politiku od jej karikatúry"
24 | 09 | 2021 I Ivan Brožík

Ivan Šimko je niekdajší minister vnútra a podpredseda vlády. Dá sa povedať, že od roku 1990 žije politikou raz aktívne, inokedy pasívne. Je jej znalcom. Veľmi kultivovane varuje: "Potrebujeme sa naučiť rozlišovať dobrú politiku od jej karikatúry a prinavrátiť úctu k tejto prastarej, integrujúcej činnosti. Inak slobodu, z ktorej sa ešte stále tešíme, prevalcujú rozliční ideológovia pevnej ruky a ich disciplinovaní bojovníci."


"Myslím si, že ozajstným problémom nášho verejného života je, že v čase, keď sa z demokratickej politiky vytrácajú ideály, sa do politických funkcií často tlačia ľudia, ktorých vlastne politika nebaví." Triafa v statuse na sociálnej sieti klinec po hlavičke Ivan Šimko.

Reprofoto FB (@Ivan Šimko)

Politika nie je startitup

Proste, dá sa povedať idem podnikať, aby som zarobil, ale nedá sa povedať, idem do politiky, aby som profitoval. Ivan Šimko píše o politikoch, ktorých táto činnosť nebaví, "alebo na ňu nemajú základné predpoklady. Alebo oboje."
Takže ešte raz

"Ak totiž niekto ide po verejnej funkcii v štáte, či v politickej strane len preto, lebo si tým chce napríklad zvýšiť svoju prestíž medzi ľuďmi, alebo zlepšiť svoju ekonomickú situáciu, ale pre tú mnohovrstevnú aktivitu, ktorú súhrnne označujeme slovom politika, nemá vášeň, neunesie jej tienisté stránky, nebude mať potrebnú výdrž a nebude ochotný venovať jej toľko času, koľko ona vyžaduje."
Politiku nestačí "robiť", treba ju "milovať"

"A i ak túto lásku k politike predsa niekto má, ale nepozná jej abecedu, alebo nemá pre ňu talent, alebo si myslí, že všetko, čo bolo pred ním, treba zrušiť, lebo iba ním začína história, tak bude pre zdravú, demokratickú politiku skôr odstrašujúcim príkladom." varuje zjavne adresne Ivan Šimko.
Toto remeslo sa treba učiť

"Pretože politika je aj remeslo, ktorému sa treba učiť."

"A je aj umením, na ktoré človek potrebuje predpoklady."

"A napokon politika tvorí dejiny, pretože ona vo všetkom nadväzuje na niečo, čo vytvorili naši predkovia."
Rozlišujme dobrú politiku od jej karikatúry

Ivan Šimko apeluje najmä na voličov, lebo dnešní politici nemajú záujem o poučenia: "Potrebujeme sa naučiť rozlišovať dobrú politiku od jej karikatúry a prinavrátiť úctu k tejto prastarej, integrujúcej činnosti. Inak slobodu, z ktorej sa ešte stále tešíme, prevalcujú rozliční ideológovia pevnej ruky a ich disciplinovaní bojovníci." Dodáva bývalý podpredseda vlády Slovenskej republiky v závere svojho statusu.

(Medzititulky red. HD.)

Nikdy neexistovala taká hlúpa politika, že rozviažme polícii ruky, tvrdí exminister vnútra Ivan Šimko
Vojnu v polícii dnes už nevidí len slepý. A takým sa zdá byť aj minister vnútra Roman Mikulec spolu s jeho spolustraníkmi v OĽaNO. Teda oni to zrejeme aj vidia, a aj o nej vedia, no ani za ten svet to nepriznajú. Čítať ďalej
20 | 09 | 2021 | Jozef Uhlarik