Premiér Johnson reorganizoval svoju vládu, vymenil šéfa diplomacie
15 | 09 | 2021 I TASR

Britský premiér Boris Johnson oznámil v stredu zmeny na ministerských postoch vo svojom kabinete. V rámci reorganizácie vlády po sérii politických chýb a sporov okrem iného vymenil svojho šéfa diplomacie a odvolal ministra školstva. Informujú o tom agentúry AP a AFP.


Najvýraznejším opatrením je presun doterajšieho ministra zahraničných vecí Dominica Raaba na post ministra spravodlivosti s pridanou funkciou vicepremiéra. Je to vnímané ako "degradovanie", keďže funkcia podpredsedu vlády je len titulárna. Raab čelil kritike za to, že odkladal návrat z dovolenky v Grécku v čase, keď militanti z Talibanu v auguste ovládli Afganistan a britská vláda sa snažila z krajiny evakuovať občanov.

Novou šéfkou britskej diplomacie – len druhou ženou v tejto funkcii v Spojenom kráľovstve – sa stala bývalá ministerka zahraničného obchodu Liz Trussová, ktorá si získala uznanie za vyrokovanie série obchodných dohôd s Austráliou a Japonskom od vystúpenia Británie z Európskej únie. Trussová súčasne zostane štátnou tajomníčkou pre ženy a rovnosť.

"Útočili sme na civilistov, aby Francúzi prežili to, čo my," povedal člen teroristickej skupiny
„Chceli sme, aby Francúzsko zažilo rovnakú bolesť ako my,“ povedal na súde 32-ročný Salah Abdeslam, člen teroristickej skupiny, ktorej členovia spáchali 13. novembra 2015 vo Francúzku sériu teroristických útokov. Tie si vyžiadali 130 obetí.... Čítať ďalej
15 | 09 | 2021 | Gabriela Fedičová

Minister školstva neustál kritiku za prácu počas pandémie

Johnson si ponechal Rishiho Sunaka ako ministra financií. Priti Patelová bude naďalej ministerkou vnútra, aj keď sa objavili dohady o jej odchode z tohto postu po tlaku v dôsledku nárastu počtu migrantov prichádzajúcich z Francúzska.

Johnson tiež odvolal ministra školstva Gavina Williamsona, na ktorého sa zniesol príval kritiky za prácu počas pandémie v súvislosti so zatváraním škôl, zabezpečením skúšok a prijímaním na univerzity v čase pandémie. Nahradí ho Nadhim Zahawi, ktorý bol štátnym tajomníkom pre vakcíny, zodpovedným za očkovanie proti koronavírusu.

WHO mení kurz: "Cieľ - imunizácia obyvateľstva – ťažko dosiahnuteľný"
15 | 09 | 2021 | Ingrid Vrabcová

Bytová výstavba má tiež nového ministra

Michael Gove, dlhoročný spojenec Johnsona, bol vymenovaný za ministra pre bytovú výstavbu, komunity a samosprávu. Tento rezort je kľúčovým v rámci Johnsonovho sľubu prosperity pre všetkých občanov Spojeného kráľovstva, ktorý mu pomohol vyhrať voľby v roku 2019.

Nadine Dorriesová obsadí post ministerky kultúry, na ktorom bude riešiť chúlostivé otázky, ako je budúcnosť verejnoprávnej vysielacej spoločnosti BBC.
Posledné veľké zmeny boli v roku 2019

Johnson naposledy uskutočnil veľké zmeny vo svojom kabinete po voľbách z decembra 2019, keď z neho odvolal poslancov, ktorí boli považovaní za nedostatočne lojálnych alebo vlažných v podpore brexitu. Zostal mu tak silný probrexitový tím, v ktorom podľa kritikov chýbali politici so skúsenosťami v rôznych oblastiach. To sa prejavilo počas zvládania dôsledkov odchodu z EÚ i pandémie.

Kaczyňski: Poľsko z EÚ neodíde, ale odmieta zasahovanie Bruselu
Poľsko vidí svoju budúcnosť v Európskej únii a nemá v úmysle z nej odísť. Odmieta však "zasahovanie" Bruselu do svojich vnútorných záležitostí, vyhlásil v stredu šéf poľskej vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) a vicepremiér Jaroslaw... Čítať ďalej
15 | 09 | 2021 | TASR