Policajný šéf Kovařik dnes žehlil svoj "prúser" so zmarenou akciou. Nevyžehlil nič!
11 | 08 | 2021 I Ondrej ŠTEFIK

Policajný prezident SR Peter Kovařík sa dnes musel postaviť pred kamery a vysvetľovať. Situáciu po liste predstaviteľom štátu vyšetrovateľky Santusovej už len tak pod koberec nezametie. Ak si myslel, že po dnešnej tlačovke bude vyzerať ako hrdina, prerátal sa. Každému súdnemu človeku je jasné, že Kovařík je v úzkych. 


Peter Kovařík vydal rozkaz na prerušenie zásahu, čím sa vytvoril priestor na zmarenie zaisťovacej akcie, zameranej na zadržanie podozrivých členov skupiny takáčovcov Csabu Dömötöra, Mateja Zemana a Petra Petrova. Odvtedy sú dvaja z nich nezvestní. Dnes sme sa dočkali tlačovej besedy.Mikulec, Heger, a potiahnem do toho aj iných, ak treba...

Prezident PZ je toho názoru, že nezmaril zásah spoločného vyšetrovacieho tímu Úradu inšpekčnej služby ministerstva vnútra SR (UIS) a Národnej kriminálnej agentúry (NAKA), ktorý je podľa neho  tímom jeho a riaditeľa UIS.

Kovaříkove svojvoľné preverenie zákonnosti zásahu bolo podľa jeho slov inšpirované ministrom vnútra Mikulcom, ktorý ho mal upozorniť, že bola videná zásahová jednotka pred UIS. Kovařik sa vyjadril, že preveril túto jednotku a zistil, že má zasahovať mobilná zásahová jednotka hraničnej a cudzineckej polície Sobrance. Mal preverovať nasadenie kvôli tomu, aby nezvyšoval napätie v spoločnosti. Mal byť k tomu vyzvaný politikmi aj predsedom vlády na bezpečnostnej rade.

Fico má plné zuby portálu aktuality.sk. Najmä jeho šéfredaktora Bárdyho
Róbert Fico v poslednej dobe odkrýva veci, ktoré doteraz boli zakryté. Momentálne napísal verejne názor nielen na Petra Bárdyho, ale aj na celý portál aktuality.sk. Čítať ďalej
11 | 08 | 2021 | Ondrej Štefik

Ani skrývačka za predpisy mu nejak nejde

Policajný prezident ďalej uviedol, že zistil, že jednotka je nasadená nezákonne. Vyžiadať zásahovú jednotku si mala vyšetrovateľka UIS na podpis vedúceho oddelenia vyšetrovania. Následne na to prerušil zásah, lebo zistil, že riaditeľ UIS si zásah nevyžiadal. Ďalej si myslí, že on bol kompetentný si vyžiadať zásah. O hodinu mu volal riaditeľ UIS s tým, že zásah môže pokračovať, tak zásah pustil. Medzitým však podozrivé osoby ušli.
Sobrančania naháňajú asi zajace po lese

Navyše podľa neho zásahová jednotka zo Sobraniec je naučená zasahovať v horskom prostredí a nie je žiadúce, aby zasahovala v Bratislave niekde na špeciálnej prokuratúre, alebo v NAKA.

„Nikdy som od nich nechcel, aby mi povedali, kedy zasahujú a voči komu zasahujú, dostal som informáciu pár minút potom, čo vykonali zásah, " odporuje si prezident policajného zboru na margo tímu Očistec, keďže predtým preveroval práve zásahový tím, ktorý pravdepodobne nevyhovoval vláde a asi ani jemu.

Tóth: Ak by tam neboli kadejaké trúby typu Moničenka Tódová, verejnosť by sa dozvedela podstatné okolnosti
Tóth sa vyjadril pre Hlavný denník k súdnemu procesu s Kočnerom v kauze "motáky". „Ak by neboli na hlavnom pojednávaní kadejaké trúby typu Moničenka Tódová či bulvárny odpad, ako je Nový Čas, verejnosť by sa dozvedela naozaj podstatné okolnosti.... Čítať ďalej
11 | 08 | 2021 | Petra Demková

To vážne pán plukovník? Ide vám o nejaký diskutabilný vzor?

Podľa prezidenta Kovařika, ťažiskovým problémom celého je, že vyšetrovateľka úradu inšpekčnej služby MV SR nemala dodržať pokyn riaditeľa úradu hraničnej a cudzineckej polície z roku 2014. Aj keby išlo o chybu, je to len formálna chyba. Najmä, ak berieme do úvahy jeho predošlú výpoveď, že riaditeľ UIS zásah nakoniec povolil. Podľa neho to mal byť dôvod prerušenia zásahu?

Dúfajme, že ak by niekto chcel zastreliť pápeža, keď tu bude na návšteve a polícia mu v tom bude chcieť zabrániť, tak všetky papiere budú v súlade s kostolným poriadkom, aj s prílohami pokynov. Ináč by to pápež nemusel prežiť.

Krajský prokurátor Remeta sa s tým nestretol v jeho kariére, aby bol prerušený zásah zásahovej jednotky v procese zásahu. Na otázku redaktorky, či sa s tým riaditeľ PZ SR stretol,  de facto odpovedal, že nie.

Na otázku, prečo neriešil zákonnosť zásahu po vykonanom zásahu, odpovedal, že: „nevedel čo sa tu deje..." Na otázku čo by urobil inak, ak by mal dnešné informácie, začal v podstate habkať a lavírovať. Každopádne nechce špekulovať o tom čo by bolo, keby mal dnes tie informácie, ktoré má.