V pandémii stratilo rodiča alebo opatrovateľa asi 1,5 milióna detí
21 | 07 | 2021 I tasr

Približne 1,5 milióna detí po celom svete stratilo v dôsledku pandémie koronavírusu od marca 2020 do apríla 2021 aspoň jedného rodiča, starého rodiča alebo iného opatrovateľa. Vyplýva to z novej štúdie, o ktorej v stredu informovala tlačová agentúra DPA.


Tím výskumníkov vedený Sethom Flaxmanom na londýnskej univerzite Imperial College London dospel k tomuto údaju tak, že údaje o pôrodnosti a úmrtnosti na koronavírus využil na vytvorenie matematických modelov.

Keďže údaje neboli na všetkých miestach zozbierané komplexne, výsledné číslo môže byť len odhadom a je pravdepodobne podhodnotené, uviedli vedci.

Počet detí, ktoré prišli v pandémii o jedného či oboch rodičov, je obzvlášť vysoký v pomere k obyvateľom v Juhoafrickej republike (JAR), Mexiku, Brazílii a Kolumbii, ale aj v ďalších krajinách.

Celkovo je počet detí, ktoré stratili otcov, približne päťkrát vyšší než počet detí, ktoré stratili matky. Štúdia bola zverejnená v lekárskom časopise Lancet.

USA stoja pri ľude Bieloruska, povedal hovorca po stretnutí s Cichanovskou
V exile žijúca líderka bieloruskej opozície Sviatlana Cichanovská sa v utorok vo Washingtone stretla s predstaviteľmi americkej administratívy Joea Bidena a s členmi Kongresu, ktorí prisľúbili vystupňovanie nátlaku na promoskovského autokratického... Čítať ďalej
21 | 07 | 2021 | tasr