V Prezidentskom paláci odovzdali 585 000 podpisov za referendum (AKTUALIZOVANÉ)
03 | 05 | 2021 I tasr

585 000 podpisov za vyhlásenie referenda o predčasných voľbách v pondelok odovzdal petičný výbor v Prezidentskom paláci.


Dokumenty prebral vedúci Kancelárie prezidenta SR Metod Špaček.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová oznámi svoje ďalšie kroky po tom, ako sa potvrdí, že petícia splnila ústavou predpísané kritériá. Ako priblížil jej hovorca Martin Strižinec, podpisy bude overovať asi 50 zamestnancov prezidentskej kancelárie. "Prezidentka má petičné právo v hlbokej úcte, preto budeme k tomuto procesu pristupovať mimoriadne zodpovedne," deklaroval s tým, že vynaložia všetko úsilie, aby sa proces nenaťahoval.

Prezidentka by mala vyhlásiť referendum do 30 dní od odovzdania podpisov. Na vyhlásenie referenda treba aspoň 350.000 podpisov od občanov. Ak by sa prezidentka pre referendovú otázku obrátila na Ústavný súd SR, mal by do 60 dní rozhodnúť. Referendum by sa malo konať najneskôr do 90 dní od jeho vyhlásenia.

Petičný výbor zverejnil podpisové hárky v rámci referendovej iniciatívy začiatkom februára. Petíciu iniciovali opozičný Smer-SD a mimoparlamentný Hlas-SD, pridala sa k nim aj neparlamentná SNS. Strany deklarujú, že má ísť o apolitické občianske referendum. Iniciatívu podporila aj Konfederácia odborových zväzov SR.

Občanov sa chcú v referende pýtať, či súhlasia s tým, aby sa skrátilo ôsme volebné obdobie Národnej rady SR tak, aby sa parlamentné voľby vykonali do 180 dní odo dňa vyhlásenia výsledkov referenda.

Kamenický: Vláda sa bojí svojich občanov - snaží sa do zákonov vpašovať diktátorský zákaz zhromažďovania
Rýchlo pán bývalý premiér a riaditeľ Slovenska zabudol, kto a čo ho priviedlo k moci. Boli to protestné verejné zhromaždenia, na ktorých zohrával hlavnú hereckú úlohu. Vediac, akú majú silu, sa teraz on a jeho nohsledi snažia akokoľvek legislatívne... Čítať ďalej
03 | 05 | 2021 | Ivan Brožík