USA obvinili Rusko z energetického útoku na vojakov v Sýrii. Otrávili si ich však sami jedlom
30 | 04 | 2021 I Lukáš Leca

Keď americkí vojaci umiestnení v Sýrii záhadne ochoreli, predstavitelia USA rýchlo obvinili Rusko, že je za tým jeho energetická zbraň. Vyšetrovanie odhalilo, že vinníkom bolo skazené jedlo, informuje portál RT.


Spravodajský portál Politico v správe z minulého týždňa odhalil, že americké ministerstvo obrany vyšetruje niekoľko incidentov, pri ktorých sa domnieva, že ich personál bol vystavený takzvaným útokom „riadenej energie“. Vinníkom malo byť Rusko. Predstavitelia Pentagónu údajne uskutočnili osobné brífingy so zástupcami v Kongrese, pričom diskutovali o možnej hrozbe.

O experimentálnych energetických zbraniach, ktoré teoreticky zahŕňajú zbrane využívajúce lasery a častice lúčov, sa vie iba málo. Existuje však veľa tvrdení, že sú používané proti Američanom v zámorí. V roku 2017 vtedajší americký prezident Donald Trump obvinil Kubu, že na ich ambasádu zaútočila elektromagnetickými silami. Urobil to po tom, čo sa diplomatickí pracovníci sťažovali na nevoľnosť, bolesti hlavy a počuli čudné zvuky.

Napriek tomu bývalý poradca pre národnú bezpečnosť, ktorý zostáva v anonymite, povedal portálu Politico, že pri najmenej jednom incidente, ktorý bol preskúmaný, vyšetrovatelia odhalili zásah zo zahraničia.

Veľké zmeny v Námornom zbore USA: Menej tankov a ľudí, ale viac dronov
Americká námorná pechota zmenšuje objem. Príde o tanky, obrnené vozidlá a vojakov. No pribudnú bezpilotné lietadlá, informuje portál RT. Čítať ďalej
27 | 04 | 2021 | Lukáš Leca


Elitným vojakom na vzdialenej základni v Sýrii sa údajne objavili príznaky podobným chrípke po tom, čo okolo tábora preletel ruský vrtuľník. Velitelia sa obávali, že tieto dve udalosti môžu súvisieť.

Prekvapivo však bývalý úradník pre CNN uviedol, že skutočná príčina „bola rýchlo odhalená“. Namiesto tajných energetických zbraní mali vojaci „pokazené jedlo“.

To nezabránilo americkému senátorovi Marcovi Rubiovi vyjadriť znepokojenie nad situáciou. V rozhovore varoval pred údajnou ruskou agresiou na Blízkom východe a dodal, že „všetci sme videli podobné útoky na diplomatické zariadenia“.

Aj napriek pandémii svetové vojenské výdavky dosiahli v roku 2020 rekord posledných desaťročí
Vlády celého sveta zvýšili vojenské výdavky presahujúce úroveň roku 1988. A to aj napriek tomu, že ekonomiky počas pandémie utrpeli nesmierne škody. Uvádza to štúdia, o ktorej informuje portál RT. Čítať ďalej
27 | 04 | 2021 | Lukáš Leca