HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Brusel chce kriminalizovať nenávistné prejavy na internete na úrovni terorizmu! Český milionár bije na poplach! (VIDEO)

Fotokoláž: HD, Zdroj: @ScottishLeftRev Twitter / @DanielVavra Twitter

Európska komisia avizuje zaviesť nové zákony, ktoré majú za cieľ kriminalizovať nenávistné prejavy na internete – takzvaný „hate speech“. Známy český herný vývojár a aktivista za slobodu prejavu – Daniel Vávra, ale bije na poplach; „Nový zákon je absurdný. Z ľudí sa stanú teroristi len kvôli vyjadreniu názoru.“ 

Európske štáty by mohli prijať novú legislatívu, ktorá by považovala za trestné prejavy nenávisti vo vybraných kategóriách. Informuje spravodajský portál CNN Prima News.

Proti tejto úprave sa mnohí ľudia ohradzujú, vrátane videoherného dizajnéra Daniela Vávru, ktorý je predstaviteľom Spoločnosti pre obranu slobody slova.

„Tieto prejavy dajú na zoznam extrémne nebezpečných zločinov. Tým pádom sa človek za svoj názor dostane na úroveň teroristu alebo obchodníka s ľuďmi.“ Uviedol Vávra v relácii 360° Pavlíny Wolfovej na CNN Prima News.

Dystopické a znepokojujúce: Technologická cenzúra spája vedcov s konšpirátormi

Nenávistné prejavy (hate speech) by sa po prijatí novej legislatívy dostali na zoznam extrémne nebezpečných zločinov. Podľa Vávry by sa však ľudia, ktorí vyjadria svoj názor na Facebooku, posudzovali na rovnakej úrovni, ako ľudia, ktorí niekoho zabili.

„Nikomu ale nevznikne žiadna hmotná ujma. Za to, že budem niekoho kritizovať, že má debilné názory, sa stanem teroristom. To mi prijde absurdné.“ Konštatoval v rozhovore Vávra.

Podľa podpredsedu Európskeho parlamentu Marcela Kolaju (Piráti) sa však nejedná o príliš veľkú revolúciu, ako naznačuje Vávra.

Exprezident Klaus: „Vraciame sa do 50-tych rokov, vláda nás drží v strachu!“

„Už teraz máme platné legislatívy, ktoré poznajú niektoré kategórie nenávistných a zločinných prejavov, ktoré považujeme za trestné činy.“ Uviedol Kolaja.

Poukazoval tak na štyri kategórie – farba pleti, náboženstvo a národný, či etnický pôvod. Nová legislatíva by tak tieto kategórie len rozšírila.

„A to o útoky verbálne či fyzické na základe genderovej identity, sexuálnej orientácie, veku a zdravotného handicapu,“ pokračuje Kolaja s tým, že práve útoky na tieto skupiny bývajú pomerne časté a neustále pribúdajú.

Konšpirátor je každý, kto má vlastný názor, myslí si Banáš

Vávra však mieni, že nová legislatíva môže mať negatívne dopady ako vo Veľkej Británii, kde bola prijatá už skôr. „Polícia nezvláda vyšetrovať reálne zločiny, ale za minulý rok riešila 120 tisíc prípadov hate speech.

Ľudia sú následne vyšetrovaný , v prípade, že polícia príde k názoru, že sa niečoho dopustili, tak majú záznam v registry,“ zdôraznil Vávra. Dodal, že práve kvôli záznamu môžu byť týto ľudia následne vyhodený z práce.

Vávra sa však obáva dôsledkov, ktoré by mohli s prijatím legislatívy nastať. „Niečo poviete o nejakej skupine ľudí, budete ju kritizovať za niečo, čo robia a tá skupina vás označí kvôli hate speech,“ uvádza príklad Vávra.

Následne sa taká skupina bude „ohraďovať“ tým, že osoba sa dopustila závažného činu. „Takúto vec môžete trestať pokutou, ale nie kriminálom,“ doplnil Vávra. Podľa neho môžu ľudia legislatívu zneužívať.

 

 

 

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info