HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

USA registrujú avizovaný odsun ruských vojakov od ukrajinských hraníc

Na snímke ruskí výsadkári nastupujú do lietadla počas cvičenia v Taganrogu vo štvrtok 22. apríla 2021. Rusko začne v piatok s odsunom svojich vojakov z manévrov prebiehajúcich neďaleko hraníc s Ukrajinou, kde ich posilnená prítomnosť vystupòovala v uplynulých týždňoch napätie medzi Moskvou a Západom. FOTO TASR/AP

Vláda Spojených štátov registruje avizovaný odsun ruských vojakov z manévrov prebiehajúcich neďaleko ukrajinských hraníc, počká si však na konkrétne činy. Vo štvrtok to uviedlo americké ministerstvo zahraničných vecí, ktoré cituje agentúra AFP.

„Počuli sme ich slová. Teraz budeme čakať na ich činy,“ povedal hovorca rezortu diplomacie Ned Price.

„Ruskej vláde sme dali jasne najavo, že sa musí vyhýbať krokom vedúcim k eskalácii a okamžite ukončiť svoje agresívne aktivity na Ukrajine a jej okolí,“ uviedol Price. Odmietol povedať, či Kremeľ dopredu informoval Washington o svojich plánoch stiahnuť vojská.

Stiahnutie ruských vojsk oznámil vo štvrtok ruský minister obrany Sergej Šojgu. Rusko podľa jeho slov začne s odsunom vojakov v piatok. Oznámenie prišlo po tom, ako ruská armáda uskutočnila vo štvrtok rozsiahle manévre na Krymskom polostrove, na ktorých sa zúčastnili desiatky lodí, stovky bojových lietadiel a tisíce vojakov.

Americký prezident Joe Biden a jeho ruský náprotivok Vladimir Putin telefonovali 14. apríla, pripomína AFP. Biden vtedy Putina vyzval na deeskaláciu narastajúceho napätia v súvislosti s Ukrajinou.

Úžasná správa: Rusko oznámilo sťahovanie armád od svojich hraníc a z južných oblastí!

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info