HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Heger oznámil uvoľnenie opatrení. Posledné slovo má stále Mikas. Teror úradníka pokračuje

Fikcia / Fotomontáž (via Shutterstock, Facebook self)

Premiér Eduard Heger oznámil uvoľnenie opatrené. Posledné slovo má však aj naďalej hlavný hygienik Ján Mikas. Teror nevoleného úradníka, čo vládne dekrétmi bez zákonov, teda pokračuje ďalej.

Všetko má v rukách hlavný mág Mikas

Od budúceho týždňa sa môžu otvoriť terasy reštaurácií aj fitnescentrá, informuje TASR. V stredu 21. 4. to odobrila vláda. Podmienky fungovania prevádzok má upraviť vyhláška Úradu verejného zdravotníctva SR. Informoval o tom Heger za účasti všetkých koaličných partnerov. Vyzval ľudí, aby naďalej dodržiavali opatrenia.

Egypťania prevážali deti zo slovenského detského domova ďalej do Európy

Hlavný hygienik Mikas sa nechal počuť, že vo fitnescentrách bude môcť byť maximálne šesť osôb. Zároveň bude platiť obmedzenie jednej osoby na 15 štvorcových metrov. Na terasách reštaurácií majú byť medzi stolmi dvojmetrové povinné rozostupy „s tým, že minimálne dve steny zostanú voľné, ak dôjde k polo-zastrešeniu týchto priestorov“. Z Mikasa sa zjavne stáva aj hlavný architekt.

Hegerove zaklínadlo

„Je to dôležitý míľnik, ktorý sme dosiahli,“ skonštatoval Heger. Zároveň znova strašil, že treba byť obozretný, keďže koronavírus sa šíri hlavne po zložení rúška či respirátora. „Najlepšie zvládame boj proti pandémii, keď bojujeme spolu,“ pridal obľúbené zaklínadlo Heger.

Predseda Sme rodina Boris Kollár verí, že Slovensko vidí „koniec tunela“, apeluje však na pokračujúcu obozretnosť a opatrnosť. Kollár neuviedol, či na konci tunela vidí aj svetlo. „Predčasné, nepremyslené uvoľňovanie by sa mohlo vypomstiť, ukazuje to príklad z Nemecka,“ pridal aj on jedno z obľúbených zaklínadiel.

Namiesto parlamentu rozhoduje koaličná rada

Kollár ocenil súdržnosť koalície pri nastavovaní nových podmienok. Dal tak jasne najavo, že na Slovensku nerozhoduje parlament, ktorému predsedá, ale koaličná rada. „Tieto opatrenia sú aj testom pre našu koalíciu, ako sa dokážeme zhodnúť,“ potvrdil tento smutný fakt predseda SaS Richard Sulík

Šéfka za ľudí Veronika Remišová povedala, že vláda vypočula názor odborníkov. „Práve oni nás žiadali, aby uvoľňovanie bolo uvážlivé a nespôsobilo nútené znovuzavedenie obmedzení,“ riekla. Zlepšujúce sa situácia dáva podľa nej priestor prehodnotiť aj testovaciu stratégiu. Je presvedčená, že ďalšie uvoľňovanie a otváranie ekonomiky určí nielen dodržiavanie platných opatrení, ale aj zvýšenie zaočkovanosti proti ochoreniu COVID-19.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info