HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Hegerovu vládu nepodporili dvaja jeho vlastní poslanci. Ktorí si postavili hlavu?

Juraj Gyimesi
György Gyimesi (vpredu) objavil zneužívanie Fondu na podporu kultúry národnostných menšín členmi strany Most-Híd. Zdroj: TASR

Z vládnej koalície sedí v parlamente 93 poslancov, no iba 91 z nich podpísalo deklaráciu na podporu vlády Eduarda Hegera predloženú prezidentke. Dvaja, ktorí sa odmietli postaviť za nového premiéra, sú dokonca z jeho vlastnej strany, píše Plus7dní.

Maďarská líška v slovenskom kurníku?

Jedným z dvoch rebelov je poslanec György Gyimesi. Ten sa už dlhodobo netají tým, že sú mu bližšie záujmy Maďarska ako tie slovenské. Svoj pozitívny vzťah k maďarským politikom prezentoval aj ako sprievod Igora Matoviča na rokovaní o vakcíne Sputnik V v Budapešti.

„O tom, že to nepodpíšem, som informoval aj vtedy designovaného premiéra Hegera. Nie je to preto, že by nemal moju dôveru, ale vyjadril som určitý vnútorný vzdor proti tomu, ako sa to udialo. Nepáčilo sa mi, ako sa niektorí ministri vzdávali svojich funkcií, aby do nich vzápätí pri prvej možnej príležitosti nabehli,“ hovorí Gyimesi.

Zlé skúsenosti s prezidentkou

Druhý z poslancov, Martin Čepček, vysvetlil, že zahlasovať nemohol, lebo bol dočasne vylúčený z klubu OĹaNO. Vylúčili ho za opakované hlasovanie s poslancami z Kotlebovej ĽSNS.

Ján Budaj dočista „znaďovatel“ a „spročkovatel“

„Takže som sa nezúčastnil na žiadnych rokovaniach klubu o kríze, netuším, aké postoje a argumenty má predsedníctvo OĽaNO poverené externými rokovaniami. Nebolo uvedené, či bude Igor Matovič ministrom, či budú kreslá rozdelené podľa výsledkov volieb, kto prevezme zdravotníctvo… takže sa mi zdalo nezodpovedné podpisovať bianko šek pre pani prezidentku, s ktorou mám veľmi zlé skúsenosti napríklad zo stále nedoriešenej kauzy Istanbulského dohovoru,“ tvrdí Čepček.

Tisícky Slovákov sú neoprávnene zatvorené v karanténe! Vďaka celoplošnému testovaniu

Podľa neho tento „uponáhľaný podpisový hárok“ nemá žiadnu oporu v legislatíve.

„Rozhodujúce bude hlasovanie o dôvere konkrétnej vláde, ktorú skompletizoval až posledný minister Milan Krajniak. Čo sa týka zloženia novej vlády, tam zásadné zmeny nenastali,“ tvrdí Čepček.

Podľa neho OĽaNO iba stratilo premiéra i ministra zdravotníctva a nič nezískalo. Bez problémov sa do nej vrátili i zotrvali ministri, ktorí svoje funkcie nezvládali a ďalej nezvládajú.

Kotleba uniesol vlastného syna. Jeho exmanželka avizuje: Začne sa tvrdý boj!

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info