fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Západ nemá na to, aby nás porazil na bojisku, tak vedie psychologickú vojnu, tvrdia Rusi

Britskí vojaci po otváracom ceremoniáli spoločných vojenských cvičení Ukrajiny a krajín NATO Rapid Trident-2020 na cvičisku Yavoriv v Ľvovskej oblasti / RIA
Zahraničné štáty, ktoré sa boja jadrovej hrozby a jednej z najväčších armád sveta, sa chcú vyhnúť priamym konfliktom s Ruskom. Uviedol predstaviteľ ruského ministerstva obrany. Varoval, že namiesto toho vedú hybridnú vojnu proti jeho spoločnosti, informuje portál RT.

V rozhovore pre časopis Armoury of Fatherland Andrej Ilnitsky, poradca tamojšieho ministerstva obrany, uviedol, že Západ si je vedomý rozsahu ruského raketového arzenálu. A jeho moderných, dobre vybavených jednotiek. Výsledkom je, že podľa neho je malá alebo žiadna nádej na skutočný ozbrojený konflikt medzi súperiacimi oblasťami v nasledujúcom desaťročí.

Nový tip vojny

Vyhlásil však, že „to všetko viedlo k vzniku nového typu vojny“. V minulosti „bolo cieľom vojen zničiť nepriateľskú pracovnú silu, potom, v moderných kybernetických vojnách, išlo o zničenie nepriateľskej infraštruktúry.“

Teraz však varoval, že bol vyvinutý nový typ boja a jeho „cieľom je zničiť vedomie seba samého a zmeniť mentálne – civilizačné – základy nepriateľskej spoločnosti. Nazval by som to duševnou – mentálnou alebo psychologickou vojnou,“ vyhlásil Ilnitsky.

EÚ vyzvala AstraZenecu, aby vyvážala vakcínu z eurobloku až po splnení záväzkov

Zatiaľ čo stratené životy a poškodený majetok sa dajú časom doplniť, stratu pocitu, že ste krajina, spôsobuje trvalé škody, uviedol poradca. Dôsledky tohto druhu útoku sa podľa neho „neobjavujú okamžite, ale až po generácii,  ktorú to postihne“.

Koncom minulého roka hovorca Kremľa Dmitrij Peskov uviedol, že ruská kultúra je zásadne kompatibilná so západoeurópskou civilizáciou. „Bolo by hlúpe zaobchádzať so Západom zle,“ uviedol tlačový tajomník.

„Západ má technológie a v mnohých ohľadoch za nimi zaostávame. Majú bohatú kultúru a my sa na nej podieľame. Máme tiež najvyššiu úroveň kultúry. Nemôžeš si pomôcť, ale miluješ to.“ Dodal však, že prezident Vladimír Putin sa na svetovej scéne často stretáva s „koloniálnymi prejavmi“ iných vodcov.

Nárast odmietania očkovania je najmä u vzdelanejších, zväčša bielych rodičov s vyšším príjmom

V decembri minister zahraničia Sergej Lavrov vyhlásil, že sa vedie hybridná vojna o reputáciu ruských vakcín Covid-19. „Západné štáty sa snažia nielen politizovať humanitárnu tému boja proti koronavírusovým infekciám,“ uviedol diplomat, „ale aj využiť pandémiu na potrestanie vlád, ktoré sa im nepáčia.“

Začiatkom roka však Jens Stoltenberg, generálny tajomník vojenského bloku NATO, vyhlásil poplach pred „agresívnymi akciami“ z Moskvy a vyzval členské štáty, aby do svojich ozbrojených síl napumpovali hotovosť, aby odvrátili údajnú hrozbu z východu.

Nákup ruského obranného systému S-400 je hotová vec, tvrdí Turecko

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info