Aj Nitra sa vzoprela: Materské a základné školy zostanú na budúci týždeň zatvorené

Rozhodnutie ministra školstva otvoriť od budúceho pondelka materské a špeciálne školy aj prvý stupeň základných škôl skritizoval aj primátor Nitry Marek Hattas.


Branislav Gröhling sa rozhodol otvoriť od nasledujúceho pondelka materské a špeciálne školy aj prvý stupeň základných škôl, čo mu odobrila vláda. Do lavíc by sa však mali posadiť i končiace ročníky stredných škôl. S tým však nesúhlasia niektorí primátori a starostovia. Patrí medzi nich podľa portálu cas.sk aj primátor Nitry Marek Hattas.
Nebude trvať dlho a školy budeme opäť zatvárať

Pod Zoborom teda škôlky ani uvedené školy v pondelok 8. februára určite neotvoria. Možno až v priebehu týždňa. „Bližšie informácie zverejníme hneď, ako bude platné uznesenie vlády,“ uviedol hovorca mesta Tomáš Holúbek. Presný deň otvorenia škôl radnica zatiaľ neurčila, počas rokovania mestského zastupiteľstva vo štvrtok 4. 2. sa hovorilo o 9. či 10. februári.

Viacerí poslanci počas diskusie rozhodnutie ministerstva školstva spochybňovali. „Neviem, či je rozumné v súčasnej pandemickej situácii otvárať školy. Myslím, že nebude trvať dlho a budeme ich opäť zatvárať,“ skonštatoval mestský poslanec Miloš Dovičovič.

Tlak na otváranie materských a základných škôl potvrdil aj primátor Marek Hattas. „Zatiaľ to vnímame skôr pozitívne. Aj deti, aj učitelia sa tešia. Doba, keď boli spolu iba online, bola veľmi dlhá. Tí ľudia sa chcú stretnúť, chcú ísť do vyučovacieho procesu. Negatívne hodnotím to, že učitelia stále neboli prednostne zaradení na vakcinačný list,“ vraví nitriansky primátor. Niektorí učitelia majú totiž obavy z nákazy.

Hnev pod Zoborom: „Vláda vníma samosprávy akoby jej boli podriadené a dáva im rozkazy!“
Chaos v konečných a najmä správnych číslach po celoslovenskom skríningu stále rezonujú vo viacerých samospráva. Nespokojní s chaotickými krokmi vlády sú aj v Nitre. Čítať ďalej
31 | 01 | 2021 | Jozef Uhlárik ml.

Dobre nie je nastavené ani preukazovanie negativity rodičov žiakov

Aj Marek Hattas si myslí, že by bolo ideálnym riešením, keby pedagógov zaočkovali prednostne. „Sú to často starší a o to zraniteľnejší ľudia, preto to vnímam ako veľký problém. Žiaľ, vláda na to ešte nezareagovala, aj keď sa o tom hovorilo na pandemickej komisii,“ uviedol.

Primátor tvrdí, že nie je dobre nastavené ani preukazovanie negativity rodičov detí. „Tí by sa mali dať testovať a ten test by nemal byť starší ako sedem dní a potom sa preukážu čestným vyhlásením. Takto by sa to malo kontrolovať. Podľa mňa to nie je ideálne, mali by sme na to mať nejakú aplikáciu, nejaký systém. Žiaľ, ministerstvo školstva to teraz takto nevymyslelo,“ uviedol Hattas.

Podľa vedenia mesta je tlak na otváranie škôl veľký. „Neustále nám volajú rodičia a chcú, aby sa deti vrátili do škôl,“ dodal viceprimátor Miloslav Špoták. „Musíme myslieť aj na to, že ak by sme školy nechali zatvorené bez rozhodnutia regionálneho úradu verejného zdravotníctva, prídu ľudia, ktorí zostávajú doma s deťmi, o pandemické OČR,“ pripomenul prednosta mestského úradu Martin Horák.

Mesto je pripravené zabezpečiť dostatok odberných miest, v ktorých sa budú môcť rodičia detí otestovať. Problémom pre školy môžu byť rodičia, ktorí na testy nepôjdu alebo deti jednoducho nechajú doma. „Takíto žiaci budú dostávať iba písomné úlohy a nebude to už také dištančné vzdelávanie ako predtým. Deti potrebujeme dostať do škôl, pretože vyučovací proces je úplne iný ako cez kameru a kontakt žiaka s učiteľom je nenahraditeľný,“ skonštatoval Hattas.

Takto si zahrávať s ľuďmi je necitlivé a neprípustné, hnevá sa nitriansky primátor na Krajčího s Matovičom
Rozdielne výsledky celoslovenského skríningu stále hnevajú primátorov a starostov. Primátor Nitry sa po preradení do červených okresov už ale riadne naštval. Čítať ďalej
30 | 01 | 2021 | Jozef Uhlárik ml.