Žilinka: Mikasov úrad nepochopil podstatu podaných protestov prokurátora
29 | 01 | 2021 I tasr

Vyjadrenie Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, ktoré nemá povahu právneho stanoviska, je nepochopením podstaty podaných protestov prokurátora. A to, že z dôvodu absencie zákonného zmocnenia úrad nebol oprávnený na udeľovanie výnimiek v oblastiach, ktoré napadnuté vyhlášky upravujú.


Generálna prokuratúra (GP) SR to uviedla v piatok po reakcii ÚVZ SR. TASR o tom informovala hovorkyňa GP SR Jana Tökölyová.

"Chýbajúcu existenciu zákonnej pôsobnosti nemôže nahradiť ani dobrá vôľa konajúceho orgánu a tento nemôže konať nad rámec zákona," dodala GP SR v stanovisku.

ÚVZ SR odmieta akékoľvek porušenie zákona v súvislosti s vyhláškami, na ktoré poukázal generálny prokurátor Maroš Žilinka. Podľa vyjadrenia úradu ide o právny názor prokuratúry a nie o konečné rozhodnutie.

Generálny prokurátor vo štvrtok (28. 1.) informoval, že ÚVZ porušil dvomi vyhláškami zákon. Vyhláška hlavného hygienika SR z 27. decembra 2020 umožnila koncom roka poslancom Národnej rady SR rokovať aj napriek tomu, že boli viacerí pozitívne testovaní na ochorenie COVID-19, alebo boli po kontakte s pozitívnou osobou v preventívnej karanténe. Porušenie vidí aj vo vyhláške z 10. januára 2021, ktorá sa týka nariadenia karanténnych povinností osôb pri vstupe na územie SR.

Úrad podľa Žilinku nemal oprávnenie upraviť výnimky z izolácie a karantény a výnimky pre osoby v osobitnom režime. "ÚVZ v ustanovení výnimiek prekročil rozsah svojej pôsobnosti a povolil ich nad rámec zákona," skonštatoval.

 

Úrad verejného zdravotníctva odmieta porušenie zákona, na ktoré poukázal Žilinka (AKTUALIZOVANÉ)
Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR odmieta akékoľvek porušenie zákona v súvislosti s vyhláškami, na ktoré poukázal generálny prokurátor Maroš Žilinka. Čítať ďalej
29 | 01 | 2021 | tasr