Pápež zo zdravotných dôvodov vynechá novoročné bohoslužby
31 | 12 | 2020 I Imrich Kovačič / TASR

Pápež František sa nezúčastní na novoročných bohoslužbách z dôvodu svojich opätovných bolestí chrbta. Oznámil to vo štvrtok vatikánsky hovorca Matteo Bruni, ktorého citovala tlačová agentúra AP.


Pápeža sužuje "bolestivý ischias" a nebude preto vo štvrtok večer viesť koncoročnú bohoslužbu v Bazilike svätého Petra. Pápež nebude z rovnakého dôvodu celebrovať ani omšu na Nový rok v tomto chráme, povedal hovorca.

František týmto problémom trpel už v minulosti. Ischias môže spôsobiť bolesti chrbta a nôh a je spôsobený stláčaním nervových koreňov alebo sedacieho nervu, ktorý vedie od dolnej časti chrbtice po stehno.

Na planéte Zem už začal Nový rok
Obyvatelia tichomorských ostrovných štátov Samoa a Kiribati tradične ako prví na svete privítali príchod nového roka. Tamojšia polnoc pripadá na 11.00 h SEČ, pričom ide o územia ležiace najbližšie k medzinárodnej dátumovej hranici z jej západnej... Čítať ďalej
31 | 12 | 2020 | Imrich Kovačič / TASR


Napriek zhoršenému stavu pápež udelí svoje plánované novoročné požehnanie Urbi et orbi (Mestu a svetu) v piatok napoludnie počas vystúpenia v knižnici Apoštolského paláca.

Aby odradil davy na Námestí svätého Petra počas prudkého nárastu pandémie COVID-19 v Taliansku, František v poslednom čase presúva svoje týždenné a sviatočné požehnania do vnútra Vatikánu namiesto zdravenia veriacich z okna paláca s výhľadom na námestie.

Štvrtkové vešpery a piatková omša sa uskutočnia, ale budú ich viesť vatikánski kardináli Giovanni Battista Re a Pietro Parolin, dodáva tlačová agentúra Reuters. Pre Františka (84) je to po prvý raz za uplynulé roky, čo musí zo zdravotných dôvodov vynechať udalosť, na ktorej je nutná pápežova prítomnosť.

Británia o niekoľko hodín odíde aj z jednotného trhu EÚ, ohlási to zvon Big Ben
Osud Británie "je teraz pevne v našich rukách", vyhlásil premiér Boris Johnson vo štvrtok, len niekoľko hodín pred definitívnym odchodom Spojeného kráľovstva z Európskej únie, z jej jednotného trhu. Ukončia sa tým takmer pol storočie trvajúce a... Čítať ďalej
31 | 12 | 2020 | Imrich Kovačič / TASR