HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Amerika sa pokúša o globálnu nadvládu, konštatuje Kremeľ

Balistická raketa RT-2PM Topol
Balistická raketa RT-2PM Topol v testovacej oblasti v Novosibirskej oblasti / Sputnik
Vysoký ruský predstaviteľ obvinil Washington zo zmeny priorít, odmietnutia stability a pokusu o získanie nadvlády. Ale najmä z opustenia dohôd o kontrole zbraní, aby mohol rozvíjať svoj vojenský potenciál, informuje portál Russia Today.

Námestník ministra obrany Alexander Fomin vyjadril nádej, že USA po nástupe zvoleného prezidenta Joea Bidena v januári zmenia svoj postoj. „Spojené štáty americké dlhodobo presadzujú politiku zameranú na budovanie svojej vojenskej sily,“ uviedol Fomin. „Americká strana sa pod príležitostnými zámienkami vzdáva svojich záväzkov vyplývajúcich zo zmluvy o kontrole zbraní, ktoré jej bránia v dosiahnutí globálnej dominancie.“

Začiatkom februára 2021 má vypršať platnosť Novej zmluvy START o znížení jadrových zbraní medzi USA a Ruskom, pričom prezident Donald Trump verí, že jej podmienky sú voči Washingtonu nespravodlivé, a preto ju nechcú obnoviť. Neochota Ameriky predĺžiť dohodu je najnovšou zo série dohôd, ktoré Biely dom ukončil.

Kto bude ďalší ruský prezident? Žirinovskij má svoje typy

Fomin predovšetkým upozornil na odstúpenie USA od Zmluvy o protiraketových strelách v roku 2002 a Zmluvy o jadrových silách stredného doletu (INF) v roku 2019. Kremeľ podporil obidve zmluvy a naďalej sa usiluje o kontrolu zbraní medzi týmito dvoma superveľmocami. Pri vystúpení z INF Washington obvinil Rusko z porušenia dohody s argumentom, že ruská raketa 9M729 porušila pravidlá.

USA už nie sú súčasťou INF, a tak Rusko požiadalo o dohodu NATO. Mali by sa dohodnúť na nerozmiestňovaní rakiet stredného a krátkeho doletu s hrozbou, že prijme „adekvátne opatrenia“, ak západný vojenský blok nebude súhlasiť.

Aktivita NATO pri ruských hraniciach môže viesť k „vážnemu incidentu“, varuje Moskva

Pokiaľ ide o Nový START, ktorému zostáva necelých šesť týždňov, Fomin poznamenal, ako Rusko opakovane žiadalo USA o predĺženie platnosti zmluvy s cieľom začať pracovať na novej dohode, berúc do úvahy obavy Washingtonu aj Moskvy.

„Ako som už povedal, americká strana má ďalšie priority, a preto nejavia žiadny záujem na rozšírení zmluvy START.“

Nastupujúci zvolený prezident Biden vyjadril podporu Novému STARTU a súčasného prezidenta Trumpa kritizoval za odstúpenie od dohody. Po inaugurácii 20. januára by mal dva týždne na to, aby súhlasil s predĺžením dohody. „Vzhľadom na súčasnú politickú situáciu v Spojených štátoch nemôžeme vylúčiť možnosť, že sa americký postoj k tejto otázke môže zmeniť,“ uzavrel Fomin.

Členské štáty EÚ schválili pobrexitovú obchodnú dohodu s Britániou

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info