fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Európsky súd prijal žalobu slovenských fitness centier, majú byť odškodnené.

Dopyt po fitness tréneroch zrejme klesne.

Únia fitness centier Slovenska na sociálnej sieti informovala, že fitness centrá bude musieť vláda odškodniť, za straty ktoré utrpeli, kým museli byť z rozhodnutia vlády zatvorené. Európsky súd pre ľudské práva uznal ich žalobu. Informácie prináša denník Pravda.

Prvé pojednávanie má byť podľa rozhodnutia Európskeho súdu pre ľudské práva 5. marca budúceho roka. Vláda má dovtedy dovtedy čas stretnúť sa s majiteľmi fitnescentier a dospieť k dohode, vysvetľuje Pavel Kiseľ z Únie fitness centier Slovenska. „Európsky súd pre ľudské práva dáva časovú lehotu na mimosúdne odškodnenie,“ hovorí. Majiteľov posilňovní vyzýva, aby sa k žalobe pridali, iba tak budú mať na odškodné nárok.

„Vláda SR má čas do 5.3.2021 urobiť s našou komunitou dohodu o mimosúdnom vyrovnaní. Je však nutné byť jednotní, inak uspejú len ti zainteresovaní. My sa chceme dohodnúť, otázka je čo chce Vláda SR. Neverím, že Slováci nemajú schopnosť riešiť problémy spolu. Je to náš štát, naša zem a verím, že naši lídri sú skutočne naši“ napísala na sociálnej sieti Únia Fitness centier Slovenska.

Na Matoviča pôjdu žaloby, ak hypermarkety cez lockdown nebudú predávať len potraviny

„Vláda SR sa v prvom rade musí so stanoviskom Európskeho súdu pre ľudské práva oboznámiť a právne ho zanalyzovať,“ informoval tlačový odbor Úradu vlády SR. Ďalší postup zvolí na základe výsledkov právnej analýzy, dodal pre Pravdu.

„Európsky súd ľudské práva sa začal zaoberať individuálnou sťažnosťou porušenia práv fitness centier,“ povedal pre denník Pravda právnik Jozef Bari. Preto aby sa Európsky súd pre ľudské práva (ESPĽ) vôbec zaoberal sťažnosťou, musí podľa neho posúdiť veľmi vysoké formálne náležitosti prijateľnosti sťažnosti. Zdá sa, že to Únia fitness centier Slovenska úspešne splnila, dodáva právnik.

Znamená to, že Európsky súd pre ľudské práva individuálnu sťažnosť nepovažuje za neprijateľnú, čo oznámil aj vláde SR, ktorú podľa právnika už vyzval k zaujatiu stanoviska. „Ak vláda alebo fitnescentrá nepristúpia k uzavretiu zmieru respektíve vzájomnej dohode o odškodnení, ESPĽ bude rozhodovať o tom ci obmedzením fitnescentier opatreniami vlády SR neboli porušené práva fitnescentier podľa dohovoru,“ doplnil Bari. Ak posilňovne v tomto spore uspejú, vysvetľuje – Slovenská republika bude povinná prijať také opatrenia, ktoré budú eliminovať vznik obdobného porušovania práva. „A taktiež bude povinná vyplatiť spravodlivé zadosťučinenie teda odškodnenie sťažovateľom,“ povedal Jozef Bari.

Vlastníci fitnescentier zažalovali vládu po tom, ako ich príkazom zavreli v marci. Svoju činnosť nesmeli prevádzkovať do júna 2020. Majitelia tvrdia, že utrpeli majetkovú ujmu, stratili príjem a klientelu, píše sa v žiadosti na Európskom súde pre ľudské práva. Únia fitness centier žalobu na štát podala za diskrimináciu, ušlý zisk a odškodnenie prevádzky. V žalobe žiada od štátu zaplatiť všetky svoje náklady za obdobie, keď museli byť povinne zatvorení. Len straty z jari sa podľa únie pohybujú v miliónoch.

Majitelia 40 gastro prevádzok v Košiciach sa postavili na odpor a otvárajú

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info