HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

„Neexistujú ani dobré, ani zlé záujmy, iba národné,“ odkazuje demogógom Putin

Vladimír Putin (Ilustračný obrázok © Shutterstock)

Rusko slovami svojho prezidenta pripomína zahraničným novinárom, že Ruskej federácii patrí z hľadiska vojenských výdavkov iba šieste miesto na svete, čo znamená, že ju nemožno s istotou označiť za agresívnu krajinu.

„Áno, je nás vidieť a počuť, pretože sme sa rozhodli chrániť tie krajiny a národy, ktoré sa chceli rozvíjať nezávisle. Vypočuli sme si vaše záruky, že NATO sa nebude rozvíjať na východ,“ ale nedodržali ste svoje sľuby, “pripomenul Putin novinárovi BBC. Viac k tejto téme priniesol web vpk.name.

Prezident tiež uviedol, že cíti zodpovednosť za to, čo sa deje s Ruskom a jeho obyvateľmi. „Urobím všetko v záujme Ruskej federácie,“ poznamenala hlava štátu. Putin oznámil pripravenosť Ruska na vedenie dialógu o dohodách, ktoré zohľadnia prítomnosť nových druhov zbraní, partneri však zatiaľ nereagovali.

„Teraz hrozí ukončenie zmluvy START. Potom nebudú žiadne obmedzenia spojené so závodmi v zbrojení, vôbec nič,“ uviedol prezident. Ako ruský vodca pripomenul, Moskva pôvodne vyzvala a vyzýva partnerov, aby predĺžili platnosť tejto dohody najmenej o rok a do roka rokovali o ďalšom postupe.

Západný multikulturalizmus zlyhal, tvrdí Putin

„Chápeme, že Rusko vyvinulo typy zbraní, moderné nadzvukové systémy, ktoré nikto iný na svete nemá. Sme si toho vedomí. Nie sme proti nikomu, o tom však nikto nehovorí, “vyhlásil Putin. Prezident pripomenul, že preteky v zbrojení sa začali odstúpením USA od zmluvy o balistických raketách.

Putin podľa vlastných slove nerozdeľuje vodcov iných krajín na dobrých a zlých, ale pracuje s nimi na dosiahnutí najlepšieho výsledku pre Rusko.

„Neexistujú dobré ani zlé. Existujú národné záujmy,“ uviedol prezident a vysvetlil vyjednávania s partnermi. „Niekde musíte urobiť nejaké kompromisy, niekde je potrebné trvať na našom stanovisku.“

„Často sa nezhodneme v určitých otázkach s prezidentom Erdoganom. Možno niekedy dokonca sme v rozpore. Ale je to človek, ktorý dodržiava svoje slovo,“ uviedol ruský vodca.

Putin vyhlásil, že Rusko je schopné prekonať americký protiraketový systém

Zároveň poukázal na zhodu záujmov Moskvy a Pekingu v mnohých oblastiach. „Možno je to tak, alebo možno vibrácie na osobnej úrovni prispeli k tomu, že mám v prvom rade obchodný, ale zároveň veľmi dôveryhodný vzťah s prezidentom Čínskej ľudovej republiky,“ poznamenal prezident. „To nám, samozrejme, pomáha pri našej práci.“ …

Ruskí hackeri nepomohli Donaldovi Trumpovi k zvoleniu a nezasahovali do vnútorných záležitostí USA, uviedol Putin. „Prečo ruskí hackeri nepomohli, aby bol Trump zvolený tentoraz?“ Zopakoval novinárovu otázku. „Myslím si, že to nie je otázka z vašej strany, toto je provokácia. Ruskí hackeri nepomohli pri voľbe súčasného prezidenta USA a nezasahovali do vnútorných záležitostí tohto štátu. Tvrdiť to je naozaj veľká sila.“

Putin dodal, že takéto špekulácie sú dôvod na pokazenie vzťahov medzi Ruskom a USA.

Kremeľ vie, že zahraničné štáty budú zasahovať do ruských volieb v roku 2021, tvrdí Putin

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info