HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Dobrá správa: Ak chcete aby Sputnik V účinkoval, nemusíte sa vzdať alkoholu

Ilustračný obrázok / pixabay
Ruský lekár, ktorý stojí za vakcínou proti koronavírusu Sputnik V, poprel údajnú potrebu dlhodobej abstinencie alkoholu, aby tento liek zaúčinkoval. Varoval však, že nadmerné „chlastanie“ nikdy nerobí dobre, informuje portál RT.

Alexander Gintsburg, ktorý stojí v čele ruského inštitútu Gamaleja, ktorá vakcínu vyvinula, sa v stredu zaoberal horúcou témou a zverejnil vyhlásenie týkajúce sa údajného zákazu alkoholu. „Samozrejme, nehovoríme o úplnom zákaze alkoholu počas očkovania. Toto je iba rozumné obmedzenie spotreby, kým si telo nevytvorí vlastnú imunitnú odpoveď na infekciu koronavírusu,“ uviedol a dodal: „Dôrazne však odporúčame, aby sa každý po injekcii zdržal konzumácie alkoholu tri dni.“

Gintsburg poznamenal, že nadmerná konzumácia alkoholu môže poškodiť imunitný systém a ovplyvniť účinnosť akejkoľvek vakcíny. Divoké špekulácie okolo údajnej potreby zdržať sa pitia alkoholu počas imunizačného procesu, čo je asi dvamesiace, odštartovali začiatkom tohto týždňa po vyjadreniach ruskej hlavnej lekárky Anny Popovej.

Po užití vakcíny nastala paralýza tváre

Popová tvrdila, že je „absolútne nevyhnutné“ prestať piť najmenej dva týždne pred podaním prvej dávky vakcíny Sputnik V, a potom sa celých šesť týždňov zdržať alkoholu, aby ste si boli istý, že vakcína funguje.

Dobrá správa pre alkoholových fajnšmekrov prichádza v čase, keď Rusko začína program masovej imunizácie proti koronavírusu. V sobotu získali prístup k vakcíne prví Moskovčania mimo klinických štúdií.

Sputnik V bola prvá vakcína proti koronavírusu vyvinutá na svete, ktorá bola zaregistrovaná už v auguste. Ďalšia ruská vakcína s názvom EpiVacCorona bola vyvinutá Novosibirským vektorovým centrom.

Máte alergiu? Na vakcínu zabudnite

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info