HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Najlepší tank na svete? „Revolučný“ tank T-14 Armata (VIDEO)

Tank Armata T-14. Zdroj: Twitter (Donatella Rovera)

Ruská armáda začne dostávať dodávky bojového tanku novej generácie T-14 Armata v roku 2021, tvrdí Sergej Chemezov, šéf obranného konglomerátu Rostec, informuje portál RT.

„Sériové dodávky tanku T-14 Armata sa začnú v roku 2021. Toto je nepochybne najlepší tank sveta. V budúcnosti sa toto vozidlo stane hlavným bojovým tankom ruskej armády,“ oznámil Chemezov.

T-14 už ocenili zahraničné krajiny, pričom správa britského vojenského spravodajstva v roku 2016 uviedla, že tank prešiel „najrevolučnejšou zmenou v dizajne za posledné polstoročie“.

Tank bude tiež na predaj do zahraničia, pričom Rostec ho plánuje predstaviť na výstavách po celom svete po skončení obmedzení Covid-19. Má byť k dispozícii aj bezposádková verzia tanku.

Izrael je „veľmi spokojný“ s americkým predajom lietadiel F-35 do Spojených arabských emirátov

„Posádka tanku tiež nemusí mieriť presne. Elektronika urobí všetko za vás – presne určí vzdialenosť k cieľu a zameria na ňu zbraň,“ vysvetlil Chemezov.

T-14, ktorý bol prvýkrát predstavený v roku 2015 na prehliadke Dňa víťazstva v Moskve, je údajne schopný odolať streľbe zo všetkých moderných tankových a protitankových veží, ako aj protitankových rakiet a inej munície.

Vozidlo navrhla spoločnosť Uralvagonzavod, jeden z hlavných vojensko-priemyselných komplexov v Rusku, na ktorý sa tiež od roku 2014 vzťahujú americké sankcie.

Tretia vlna príde čoskoro a bude dlhá a vyčerpávajúca, varujú experti

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info