HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Putin a Lukašenko sa počas najbližších dvoch týždňov stretnú v Moskve

Putin a Lukašenko. FOTO - TASR

Prezidenti Ruska a Bieloruska Vladimir Putin a Alexandr Lukašenko sa v priebehu nadchádzajúcich dvoch týždňov stretnú v Moskve. Oznámil to v pondelok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

„O dátume (stretnutia) sa rokuje, ale obaja prezidenti sa včera dohodli, že ho usporiadajú v nadchádzajúcich týždňoch. Stretnutie sa tak určite uskutoční v nastávajúcich pár týždňoch,“ odpovedal Peskov na otázku novinárov týkajúcu sa Lukašenkovej návštevy Moskvy, kde sa má stretnúť s Putinom.

V nedeľu tlačové oddelenie Kremľa informovalo, že Putin a Lukašenko sa v telefonickom rozhovore dohodli, že v nadchádzajúcich týždňoch usporiadajú stretnutie v Moskve. Ako dodalo, v telefonáte obe strany potvrdili plány na ďalšie posilnenie rusko-bieloruského spojenectva a rozšírenie vzájomne výhodnej spolupráce vo všetkých oblastiach.

Osobné vozidlo neďaleko Soulu narazilo do amerického obrneného vozidla, 4 civilisti zomreli (VIDEO+FOTO)

V Bielorusku vypukli demonštrácie proti Lukašenkovi bezprostredne po oznámení výsledkov prezidentských volieb z 9. augusta, podľa ktorých oficiálne zvíťazil Lukašenko so ziskom 80,1 percenta hlasov, čím si zabezpečil šieste funkčné obdobie v tomto úrade.

Jeho hlavná súperka Sviatlana Cichanovská, ktorá získala 10,12 percenta hlasov, i ďalší opoziční kandidáti výsledky odmietli. Neuznáva ich ani Európska únia.Lukašenko odmieta obvinenia opozície, že zmanipuloval voľby, aby predĺžil svoje 26-ročné vládnutie v Bielorusku. Tvrdí, že protestujúcich financuje Západ, a obviňuje NATO zo zhromažďovania jednotiek pri bieloruských hraniciach, čo Severoatlantická aliancia popiera.

Putin minulý štvrtok povedal, že Rusko na žiadosť Lukašenka vytvorilo záložnú policajnú jednotku. Použitá by však mala byť len v prípade, ak by sa situácia počas demonštrácií vyhrotila.

Irán tajne vyváža ropu do Číny

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info