HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Lukašenko požiadal Putina o vytvorenie záložnej policajnej jednotky

Na archívnej snímke z 30. novembra 2017 bieloruský prezident Alexandr Lukašenko (vľavo) a ruský prezident Vladimir Putin sa objímajú počas summitu v Minsku. / TASR (AP)

Rusko na žiadosť bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka vytvorilo záložnú policajnú jednotku. Použitá by však mala byť len v prípade, ak by sa situácia počas demonštrácií po kontroverzných bieloruských prezidentských voľbách vyhrotila. V rozhovore pre televíziu Rossija-1 to vo štvrtok povedal ruský prezident Vladimir Putin.

„Alexandr Grigorievič (Lukašenko) ma požiadal, aby som vytvoril záložnú policajnú jednotku, a ja som to urobil. Zároveň sme sa však dohodli, že použitá bude iba v prípade, že sa situácia (v Bielorusku) vymkne spod kontroly,“ povedal Putin.

Demonštrácie proti prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi vypukli v Bielorusku bezprostredne po oznámení výsledkov prezidentských volieb z 9. augusta, podľa ktorých zvíťazil Lukašenko so ziskom 80,1 percenta hlasov, čím si zabezpečil šieste funkčné obdobie v tomto úrade. Jeho hlavná súperka Sviatlana Cichanovská, ktorá získala 10,12 percenta hlasov, i ďalší opoziční kandidáti výsledky odmietli.

Kto sa snaží organizovať zmenu režimu v Bielorusku (Dmitrij Percev)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info