Polícia varuje pred nástrahami sociálnej siete TikTok
16 | 07 | 2020 I SITA

Policajti varujú užívateľov čínskej mobilnej aplikácie TikTok, aby pri jej využívaní dbali na svoju bezpečnosť a zdravie, ako aj bezpečnosť svojich blízkych.


"Za užívateľmi, ktorí sa môžu pýšiť státisícmi až miliónmi fanúšikov, stoja komunikačné tímy a manažéri, ktorí dozerajú práve na nebezpečné aspekty komunikácie na sociálnej siete," uviedla hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová.

"Neškodné sledovanie zo strany cudzích ľudí sa môže pretransformovať do vydierania alebo kyberšikany. Pri každej modernej technológii a sociálnej sieti je dôležité chrániť si svoje súkromie a obmedziť obsah svojho účtu len pre svojich priateľov, respektíve užívateľov, ktorým prístup k svojmu obsahu majiteľ účtu manuálne schváli," tvrdí.

Ľuďom, ktorí si odmietajú uzamknúť účet pre svojich priateľov, polícia radí, aby si uvedomili, že medzi masou neznámych priateľov sú ľudia, ktorí im môžu a chcú ublížiť, preto tomu treba prispôsobiť obsah svojich videí a zverejňovať iba také, za ktoré sa nebudú hanbiť. Tiež nie je vhodné zverejňovať také videá a informácie, z ktorých by neznámy človek mohol zistiť, v ktorom meste či na ktorej ulici užívateľ býva.

Kiskovu kauzu s financovaním prezidentskej kampane nechali na september
Konanie výboru pre nezlučiteľnosť funkcií Národnej rady (NR) SR voči exprezidentovi Andrejovi Kiskovi v súvislosti s financovaním jeho volebnej kampane by sa mohlo v septembri ukončiť. Čítať ďalej
16 | 07 | 2020 | TASR


"V prípade, že vás budú iní užívatelia obťažovať komentármi, zablokujte si ich a ak šikanovanie bude pokračovať naďalej inou formou, obráťte sa na rodiča, kamaráta alebo učiteľa," radia policajti. Upozorňujú ľudí, aby nikdy nikomu neposielali svoje nahé fotografie alebo videá a zapájali sa iba do takých výziev, pri ktorých im nehrozí nebezpečenstvo.

"Reťazové výzvy sú samostatnou kapitolou rôznorodosti obsahu, ku ktorým dochádza medzi jednotlivými užívateľmi. Niektoré z výziev majú humorný a bezpečný charakter, ďalšie patria do skupiny nebezpečných a môže dôjsť k poraneniu ich napodobňovateľov," varujú.

Kiskovci podržali Gröhlinga, nechcú byť jeho "katom"
Koaličná poslankyňa Vladimíra Marcinková (Za ľudí) sa nestotožňuje s tvrdením, že v prípade Gröhlingovej diplomovky ide o plagiát, aj keď nejde podľa jej slov o nejaký „výrazný akademický počin“. Čítať ďalej
16 | 07 | 2020 | SITA


S viac ako 800 miliónmi užívateľmi je čínska mobilná aplikácia TikTok šiestou najpopulárnejšou sociálnou sieťou na svete a jej hlavnou cieľovou skupinou sú mladí ľudia, prevažne do 20 rokov, pričom silné zastúpenie majú aj mladiství do 15 rokov. Policajný zbor sa preto okrem samotných užívateľov obracia aj na rodičov, aby dávali pozor na nástrahy, ktoré táto moderná forma komunikácie prináša.

Nie je vhodné, aby deťom používanie sociálnych sietí striktne zakazovali, no mali by viesť s tínedžermi debatu, v ktorej im vysvetlia možné riziká ich používania. "V prípade mladistvých do 15 rokov odporúčame, aby bol medzi priateľmi či fanúšikmi ich účtov na sociálnych sieťach jeden z rodičov s cieľom kontroly zverejňovaného obsahu," hovorí Bárdyová.