Záplavy a zosuvy si v Japonsku vyžiadali najmenej dvoch mŕtvych a desať nezvestných
04 | 07 | 2020 I

Mnohí ďalší obyvatelia po prudkých dažďoch uviazli na strechách a čakajú na záchranu.


Silné dažde, ktoré na juhu Japonska spôsobili povodne a zosuvy pôdy, si vyžiadali najmenej dvoch mŕtvych a 10 nezvestných. Informovali o tom miestne úrady s tým, že mnohí ďalší obyvatelia uviazli na strechách a čakajú na záchranu.

Úrady v súvislosti s prudkým dažďom vyzvali na evakuáciu vyše 75-tisíc obyvateľov prefektúr Kumamoto a Kagošima. Evakuácia však nebola povinná a nie je jasné koľko ľudí naozaj odišlo do bezpečia.

Záplavy zároveň prerušili dodávku energií a telekomunikačné siete. Bez elektriny zostalo asi osemtisíc domácností v Kumamote a susednej Kagošime.

Premiér Šinzó Abe vytvoril krízový štáb a zaviazal sa, že urobí všetko preto, aby zachránili nezvestných. Na záchranné operácie podľa jeho slov mobilizujú asi 10-tisíc vojakov.

Poľský prezident obvinil nemeckého vlastníka novín zo zasahovania do volieb
Poľský prezident Andrzej Duda v piatok naznačil, že sa Nemecko pokúša zasahovať do prezidentských volieb v Poľsku. Duda to vyhlásil po tom, čo poľský bulvárny denník Fakt, ktorý má nemeckého majiteľa, informoval o milosti udelenej mužovi odsúdenému... Čítať ďalej
04 | 07 | 2020 | Imrich Kovačič / TASR