Zaujímavosti o prezidentke, ktoré môžu i prekvapiť
23 | 06 | 2020 I Natália Sollárová

Prezidentka Zuzana Čaputová v polovici júna oslávila rok od svojho nástupu do funkcie a deň letného slnovratu bol zas jej osobným sviatkom, keď dovŕšila 47 rokov. Portál refresher.sk priniesol o prvej dáme Slovenska niektoré zaujímavosti z jej života, možno i prekvapivé.


Blízky vzťah má prezidentka ku včelám, ktoré sú podľa nej symbolom toho, ako je v prírode všetko prepojené. “Pokiaľ nebudú včely, nebudú stromy, nebudú kvety a nebudeme ani my, preto je dôležité včely chrániť a dávať im priestor na existenciu,“ vysvetlila ich význam.

V spolupráci s občianskym združením Živica bol v Prezidentskej záhrade vytvorený priestor na včelie úle. Cieľom tejto iniciatívy je podporiť myšlienku, že tieto opeľovače nemusia patriť len na vidiek, ale i do mesta. Včelie úle sú súčasťou aktivít k „zelenšej“ kancelárii. Med od včiel by sa mal neskôr stať napríklad vianočným darčekom prezidentskej kancelárie a v záhrade by mali časom pribudnúť aj hmyzie domčeky.

Ako hlava štátu nemá Zuzana Čaputová mnoho príležitostí na voľnočasové aktivity. Obmedzené sú aj jej možnosti spontánneho vycestovania, pretože každá jej cesta musí byť dopredu nahlásená a spojená s bezpečnostnými opatreniami.

Čaputová je v úrade presne rok. Bol výnimočný a náročný, napísala
Dnes je to presne rok, odkedy Zuzanu Čaputovú inaugurovali do úradu prezidentky SR. Ako sama uviedla, bol to náročný aj výnimočný rok, no svoje pôsobenie na čele štátu hodnotiť nechce. Čítať ďalej
15 | 06 | 2020 | SITA


Pre refresher.sk ďalej prezradila, že veľmi rada pláva. Super sú pre ňu aj prechádzky a podobné aktivity, ktoré sa dajú robiť v lete, ktoré však z pochopiteľných dôvodov v poslednom čase zanedbala. „Teším sa, že sa k tomu vrátim, je to nevyhnutná kompenzácia tej záťaže, ktorá je prirodzene v práci.“ Plávanie je pre ňu spojené aj s detstvom. Najlepšie by sa to, vraj, dalo pochopiť, keby ju niekto vo vode nafilmoval. V mori alebo jazere sa rada potápa či šnorchluje.

Reportéri portálu refresher.sk prezidentke počas svoje návštevy dokonca pustili skladbu Peroxid 3 od slovenského rapera Pil C. Vo svojich textoch kritizuje politický systém a tento track má na YouTube už cez milión prehratí. Po vyzvaní na vyslovenie názoru sa prezidentka k nemu vyjadrila diplomaticky, uvedomuje si však, že rap ako kritika spoločnosti funguje aj na Slovensku.

Zuzana Čaputová v hudbe osobne najviac preferuje klasiku a jazz. Vďaka svojim dcéram, s ktorými má skôr kamarátsky vzťah, však má možnosť orientovať sa aj v tom, čo zaujíma i mladých ľudí. Obe jej dievčatá počúvajú modernú rapovú hudbu, najmä od zahraničných interpretov.

Najdôveryhodnejšou političkou je Čaputová, nasledujú Matovič a Kollár
Petrovi Pellegrinimu dôveruje podľa aktuálneho prieskumu 60,9 percenta respondentov. Čítať ďalej
20 | 04 | 2020 | TASR


Prezidentku s mladými spája tiež to, že využíva streamovacie služby na sledovanie filmov či seriálov. Kým väčšina Slovákov si vyberá z televíznej programovej ponuky, prezidentka si radšej ako Oteckov pozrie Hru o tróny z produkcie HBO.

Zuzana Čaputová má na svojom oficiálnom instagramovom účte bezmála 300-tisíc followerov a na Facebooku takmer 250-tisíc sledovateľov. Za influencerku sa nepovažuje, uvedomuje si však svoj vplyv a možnosť formovať verejnú mienku cez sociálne siete. Hoci spravovanie Instagramu zverila svojmu tímu, stále má v príspevkoch posledné slovo, pretože musia byť nielen autentické, ale tiež správne pochopené.

O prezidentke je známe, že rada šoféruje. Čas v aute zvykla využívať napríklad aj na to, aby počúvala svoju obľúbenú hudbu. Ako prezidentka však už šoférovať nemôže, voziť ju smie len pridelený šofér. Rada cestuje i vlakom, v ktorom si zvykla vyberať miesto pri okne. V lietadle zas dáva prednosť sedeniu v uličke.

MIMORIADNE: Prezidentka Čaputová má nového muža
Dlhoročná spolupráca v občianskom združení Via iuris a neskôr aj v prezidentskom paláci vyústila do spoločného vťahu prezidentky Zuzany Čaputovej a jej novej lásky. Správu priniesol portál Topky.sk. Čítať ďalej
24 | 05 | 2020 | Gabriel Matta