R. Mikulec si nemyslí, že povinná štátna karanténa bola obmedzením práv
13 | 06 | 2020 I TASR

Minister Mikulec obhajuje zavedenie povinnej štátnej karantény. 


Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) si stojí za rozhodnutím zaviesť povinnú štátnu karanténu v rámci opatrení na spomalenie šírenia nového koronavírusu. Za správne a legitímne považuje aj zriadenie permanentného krízového štábu a konzília odborníkov. Poznatky z krízy chce využiť pri prehodnocovaní postavenia ústredného krízového štábu a bezpečnostnej rady, ako uviedol v rozhovore pre TASR.

Mikulec obhajuje zavedenie povinnej štátnej karantény. „Stojím si za tým,“ povedal s dôvetkom, že nešlo len o jeho rozhodnutie, ale aj rozhodnutie ústredného krízového štábu a potom de facto aj vlády. „Nemám dôvod sa obávať ani nejakých žalôb, nemyslím si, že je na to dôvod a že boli obmedzené práva,“ dodal.

Ponechanie nedele ako sanitárneho dňa je podľa právnikov protiústavné
Opatrenie Úradu verejného zdravotníctva opätovne nariaďujúce zatvorenie maloobchodných prevádzok a povinnú dezinfekciu v nedeľu za aktuálnej situácie nespĺňa ústavný princíp nevyhnutnosti. Čítať ďalej
12 | 06 | 2020 | SITA


Vznik permanentného krízového štábu a ďalších pracovných skupín prispel k rýchlejšiemu a aktívnejšiemu riešeniu vecí na operatívnej úrovni, hovorí minister. Ich zriadenie podľa neho umožňuje štatút ústredného krízového štábu, ale aj bezpečnostnej rady.

„Mnohé veci, ktoré bolo treba riešiť z odborného hľadiska, sa jednoducho nedajú riešiť vo formáte ústredného krízového štábu, takže je absolútne legitímne a myslím si, že bolo aj správne, že vznikol aj permanentný krízový štáb,“ uviedol. Poznamenal, že mnoho ľudí hodnotí tieto procesy povrchne, lebo „nemajú vôbec ani predstavu o tom, koľko to vyžaduje hodín, rokovaní, koľko ľudí do toho vstupuje“.

Zo skúsenosti z krízy chce vláda vychádzať aj pri prehodnocovaní postavenia ústredného krízového štábu a Bezpečnostnej rady SR, ako deklarovala vo svojom programovom vyhlásení. „Možno by sa mohol upraviť a presnejšie vyšpecifikovať zoznam členov jednotlivých orgánov,“ načrtol minister prípadné zmeny.

Permanentný krízový štáb ukončil činnosť, zostáva v pohotovosti
Pravidelné zasadnutia permanentného krízového štábu sa sobotným (13. 6.) uplynutím núdzového stavu končia, zostáva však v pohotovosti. Pre TASR to potvrdili člen permanentného krízového štábu Robert Mistrík a Úrad vlády SR. Čítať ďalej
12 | 06 | 2020 | TASR