Irán opovrhuje USA za nepredĺženie jadrových výnimiek
28 | 05 | 2020 I TASR

Zrušenie výnimiek zo sankcií voči Iránu je zúfalým krokom USA, tvrdí Teherán.


Irán opovrhuje krokom USA, ktoré v stredu oznámili, že nepredĺžia platnosť výnimiek zo sankcií zavedených za jeho jadrový program. Podľa Teheránu je to "zúfalý pokus, ktorý nemá na iránsky jadrový program nijaký vplyv", uviedla vo štvrtok agentúra AFP.

Výnimky sa týkajú "civilnej jadrovej spolupráce" a umožňujú zahraničným spoločnostiam pracovať bez hrozby amerických sankcií na miestach, kde Irán priznal svoje jadrové aktivity. Platiť budú ešte 60 dní, aby zasiahnuté spoločnosti mohli dokončiť posledné projekty a ukončiť svoju činnosť.

Podľa Iránskej organizácie pre atómovú energiu (AEOI) Spojené štáty urobili tento krok v snahe "odvrátiť verejnú mienku od pokračujúcich porážok, ktoré im Irán uštedril".

Historická jadrová dohoda z roku 2015 medzi Iránom a šiestimi svetovými mocnosťami (Spojené štáty, Čína, Francúzsko, Británia, Rusko a Nemecko) zaručovala Iránu uvoľnenie ekonomických sankcií výmenou za obmedzenie jeho jadrového programu. V roku 2018 však americký prezident Donald Trump od dohody odstúpil, pričom na Irán opätovne uvalil sankcie.

Rusko poprelo tvrdenia, že vyslalo do Líbye vojenské lietadlá
"Ak sú tie lietadlá v Líbyi, tak sú sovietske, nie ruské," povedal predseda výboru pre obranu a bezpečnosť Rady federácie Viktor Bondarev. Čítať ďalej
28 | 05 | 2020 | TASR