USA a Čína sa blížia k "pokraju novej studenej vojny"
24 | 05 | 2020 I TASR

Okrem devastácie spôsobenej novým koronavírusom sa v USA šíri aj politický vírus, povedal čínsky minister zahraničných vecí Wang I.


Spojené štáty zatláčajú svoje vzťahy s Čínou na "pokraj novej studenej vojny". Vyhlásil to v nedeľu čínsky minister zahraničných vecí Wang I v čase, keď napätie medzi oboma krajinami rastie v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu, štatútom Hongkongu i inými otázkami, informovala agentúra AFP.

"Našej pozornosti neuniklo, že niektoré politické sily v USA využívajú čínsko-americké vzťahy a tlačia naše dve krajiny na pokraj novej studenej vojny," povedal šéf čínskej diplomacie novinárom. Dlhotrvajúce spory oboch veľmocí v otázkach obchodu, ľudských práv i ďalších záležitostiach sa od vypuknutia koronavírusovej pandémie dostali na dosiaľ najhoršiu úroveň, konštatuje AFP.

Kim Čong-un chce posilniť jadrový arzenál a bojovú pohotovosť
Kim Čong-un rokoval o zvýšení potenciálu pre odstrašenie zahraničných síl, ohrozujúcich Severnú Kóreu. Čítať ďalej
24 | 05 | 2020 | TASR


Wang nešpecifikoval, aké "sily" má na mysli, americký prezident Donald Trump však patrí k popredným kritikom prvotnej reakcie Číny na šírenie vírusu SARS-CoV-2, ktorý si celosvetovo vyžiadal vyše 330.000 úmrtí a spôsobil značné ekonomické problémy.

Trenice vyvolal aj návrh čínskeho zákona o národnej bezpečnosti v Hongkongu, ktorý je podľa kritikov zameraný na potlačenie prodemokratického hnutia v tomto poloautonómnom meste. Wang však v reakcii na americkú kritiku obvinil Washington z toho, že sa opakovane snaží "napádať a očierňovať" Čínu.

"Okrem devastácie spôsobenej novým koronavírusom sa v USA šíri aj politický vírus," vyhlásil Wang na tlačovej konferencii popri výročnom zasadnutí čínskeho parlamentu.

"Tento politický vírus je využívanie každej príležitosti na napádanie a očierňovanie Číny. Niektorí politici celkom ignorujú základné fakty, vykonštruovali priveľa lží zameraných proti Číne a zosnovali primnoho konšpirácií," dodal.

Námorníctvo USA otestovalo vysoko výkonný laserový systém po prvýkrát na mori (VIDEO)
Americké námorníctvo predviedlo pokročilý systém laserových zbraní, ktorý je schopný oslepiť nepriateľské senzory a zostreliť bezpilotné lietadlá. Po prvýkrát sa zbraň predviedla v akcii, pričom zostrelila dron počas jeho letu, informuje portál... Čítať ďalej
23 | 05 | 2020 | Marek Molnár