fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
BULVÁR ZAHRANIČIE

Rusko chce vytvoriť prvú 3D mapu Mesiaca, ktorá pomôže rozhodnúť, kam kozmonauti pristanú

Ilustračné foto / Pixabay

Rusko má v pláne vytvoriť vôbec prvú trojrozmernú topografickú mapu Mesiaca, ktorá má pomôcť pri rozhodovaní, kam kozmonauti pristanú pri budúcich vesmírnych misiách. Informuje portál RT.

Riaditeľ Ruského vesmírneho výskumného ústavu, Anatolij Petrukovič, v nedeľu oznámil plán s tým, že mapa bude vytvorená pomocou stereo zobrazovania a bude mať rozlišovaciu schopnosť dva až tri metre.

„Po práci amerických satelitov máme mapy Mesiaca, avšak tu pomocou stereo spracovania a analýzy svetla získame s vysokou presnosťou univerzálnu výškovú mapu celého mesiaca,“ vyhlásil Petrukovič.

Putin ponúkol vyslanie zdravotníckeho personálu a vybavenia s cieľom pomôcť Taliansku

Mapa umožní ruským vedcom študovať lunárne štruktúry a ich pôvod, pričom im tiež poskytne kľúčové podrobnosti pre budúce misie s posádkou a bez posádky.

Petrukovič tiež uviedol, že mapa bude mať oproti súčasným „plochým“ mapám niekoľko výhod a to vrátane zvýšenia podrobností a presných výšok.

Rusko má v pláne v priebehu nasledujúceho desaťročia vyslať na Mesiac sériu lunárnych roverov. Prvá misia, Luna-25, má naplánované spustenie v októbri 2021. Priekopnícka mapa sa má vytvoriť až vďaka podrobnostiam z misie Luna-26, ktorá začne v roku 2024.

Podniky sa otvárajú a ľudia môžu tráviť viac času vonku. Čína vyhlásila, že je tretí deň po sebe bez nových domácich prípadov nákazy

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info